68’den Gezi’ye Üvercinka’da

Son Güncelleme : 09 Haziran 2018 17:06
68’den Gezi’ye Üvercinka’da

Üvercinka'yı semt kitapçınızdan emekkitap.com'a sipariş vermesini isteyerek kargo ücreti ödemeden edinebilirsiniz

Üvercinka’nın haziran sayısında 68’den Gezi’ye kitle eylemlerinin edebiyata yansıması işleniyor. Veysel Boğatepe, Musa Kaplan konuyu toplumsal boyutlarıyla ele alırken; Zeki Gümüş, Gezi Ayaklanmasını şiire yansıtıyor; kapak yazısında ise gelinen noktada çağdaş düşünce adına Selim İleri’de ısrar edilmesi eleştiriliyor. Haluk Cengiz, son yazılarından ötürü kendisini kavgacı bir eleştirmen olarak görenlerin Selim İleri’deki tutarsızlıkları görmezden gelip okurdan sakladığını anımsatıyor. 

Aydan Ay, “Haziran kurşun gibi ağır” yazısında, edebiyatın haziran yitiklerini topluca anarken; Beyazıt Kahraman, Orhan Kemal’i; Cem Bayındır, Ahmed Arif’i; Yakup Ruhi ressam Rafet Van’ı; Koray Feyiz, incelemesinde Didem Madak’ı güncel bağlamda değerlendiriyor; Hasibe Ayten, Bilge Karasu’yla Sesimiz’de kalan (1980) söyleşisini günümüz okurlarına sunuyor. Barış Erdoğan, “Ah Mine’l - Aşk” denemesinde aşkın hallerini etkileyici bir anlatımla sergilerken; İhsan Topçu, şiirleriyle; Cezmi Ersöz, Aydan Ay, Cem Bayındır ve Sevim Yazar öyküleriyle; Zühal Tekkanat ve Turgut Tan günlükleriyle dergiyi zenginleştiriyor.

Yelda Karataş’ın son şiirlerindeki cesur anlatımı Arabesk Şiiri’nde de sürerken, Türkân İldeniz, Elif Sorgun, Damar Orhan Özgül, Duran Aydın, Evin Okçuoğlu, Kaan Turhan, Ümit Öztürk, Gülderen Canyurt, Şebnem Eriş, Ahmet Üresin de şiirleriyle dergiye katkı veriyor; Ömer Demircan, Türkçe üzerine çalışmalarını, “Türkçe’de Vurgulu - Vurgusuz Ek Çiftleri” yazısıyla sürdürüyor.

 

Üvercinka'yı semt kitapçınızdan emekkitap.com'a sipariş vermesini isteyerek

kargo ücreti ödemeden edinebilirsiniz.

Etiketler: Cemal Süreya, Üvercinka

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Adnan Bingöl

10 Haziran 2018 15:56
Üvercinka gitgide güzelleşiyor. Bir süredir İstanbul dışındayım. Kitapçıya emekkitap.com'dan istemesini söylüyorum, günlerdir gelmedi. Salıya söz verdiler. Yarin yolunu gözler gibi bekliyoruz...

Cezmi Güntay

09 Haziran 2018 14:40
Haber çok güzel ama Sunuş kapağındaki BAYİLERDE bantı gerçeğe uymuyor, çok dergiyi bayilere veremiyoruz. Bayilerde bulunsa, önerdiğimiz sipariş yönetimine gerek kalmazdı zaten... Düzeltebilir misiniz? Teşekkürler..