Amazonlar maden faaliyetine açıldı

Son Güncelleme : 25 Ağustos 2017 03:08
Amazonlar maden faaliyetine açıldı

Brezilya dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Amazonlar sadece Güney Amerikanın değil dünyanın da ekolojik dengesinin korunmasında çok önemli. Yaban hayatının zenginliği yanında dünyanın akciğerleri sayılıyor. Amazon ormanlarının yok edilmesi dünyanın sonunu hızlandıracaktır

Brezilya'da hükümet, Amazonlar'da yer alan büyük bir doğal koruma alanının statüsünün, madencilik faaliyetleri için değiştirilmesini onayladı.

Amapa ve Para eyaletleri arasındaki 46 bin kilometrekarelik alanın, altın ve diğer madenler açısından zengin bir bölge olduğu düşünülüyor.

Hükümet, bu alanda yer alan dokuz özel koruma alanı ile yerlilere ait olan toprakların yasal olarak korunmaya devam edileceğini bildirdi.

Ancak muhalefet ve çevreci gruplar ise plana tepki gösteriyor.

Danimarka yüzölçümüne yakın büyüklükte

BBC Türkçe'nin haberine göre, söz konusu alan Danimarka'nın yüzölçümünden daha büyük bir alanı kapsıyor.

Alanın yüzde 30'u madencilik faaliyetlerine açılacak.

Madencilik ve Enerji Bakanlığı'nın açıklamasında, "Bu kanunun amacı, her zaman sürdürülebilirlik kuralına dayanmak kaidesiyle yeni yatırımlar çekmek, ülkenin zenginliğini, istihdamı ve toplumun gelirini artırmaktır" ifadeleri yer aldı.

Muhalif senatör Randolfe Rodrigues ise kararı, "Amazonlar'a yönelik son 50 yılın en büyük saldırısı" olarak yorumladı.

Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (WWF) Brezilya'daki yöneticilerinden Mauricio Voivodic ise geçen ay yaptığı açıklamada planın, 'nüfus patlaması, ormanların yok olması, su kaynaklarının tahribatı, biyoçeşitliliğinin kaybı ve toprak kavgasına' neden olacağını belirtmişti.

https://www.cnnturk.com/dunya/brezilyada-maden-faciasi-amazonlar-faaliyete-acildi?utm_content=buffer28465&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer&page=3

Etiketler: Amazonlar, ekolojik denge, Amazonlarda madencilik

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle