Anafartalar zaferinin 102'nci yıl dönümü kutlu olsun

10 Ağustos 2017 18:18
Anafartalar zaferinin 102'nci yıl dönümü kutlu olsun

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit: “Anafartalar, mazlum halkların adalet zaferidir”

Anafartalar-Çanakkale-Dumlupınar-Kurtuluş Savaşı, Lozan ve Cumhuriyetin mazlum halkların hak-hukuk ve adalet zaferi olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarihi bilmeyenler gaflet ve dalalet içindedir. Gün doğanken insanlar cephedeydi.’ Sabah'ın 04.30'u.

 Asker, evvela ben ileri gideceğim, siz beni takip ederek ileri atılacaksınız!

Bu sözler, karanlığı yırtarak yeni bir devletin şafağında, liderliğin, azmin, gelecek güzel günlerin ve cumhuriyetin kurulacağının işaretin başlangıcıydı. Dönmeyi hiç düşünmediler.

Başardılar! Hayatları pahasına, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları düşman işgalinden kurtararak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurdular.

Televizyon ekranlarında

Lafla, hükümet olmakla devlet kurulamayacağını 102 yıl önce Anafartalar’da Mustafa Kemal Atatürk, mücadele arkadaşları ve bu halk; onurla, gururla cesaretle, azim, inanç ve kahramanca tarihimize altın harflerle yazdılar..

Tarihimizi bilmeyenler, gaflet ve delalet içerisindeler. Anafartalar-Çanakkale-Dumlupınar-Kurtuluş Savaşı, Lozan ve Cumhuriyet, mazlum halkların hak-hukuk ve adalet zaferidir..

Şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Anafartalar Zaferini kutluyorum. Mekânları Cennet olsun.”

Anafartalar Zaferi:

Çanakkale Savaşı -  Çanakkale'de sıkışan ve başarı sağlayamayan İngilizlerin, Suğla (Anafarta) körfezi kıyılarına çıkarma yapmaları (6 - 7 Ağustos) ve Arıburnu'ndaki Türk kuvvetlerinin kuzey kanadını kuşatmak için harekete geçmeleriyle başlayan Anafartalar Savaşı'nda, Türk kuvvetleri başlangıçta hazırlıksız yakalandılarsa da, bölge yakınındaki 19. Tümen komutanı Albay Mustafa Kemal'in duruma kısa sürede el koyması ve İngilizleri bölge için ve Gelibolu Yarımadası için çok önemli olan Conkbayırı-Kocaçimen bölgesinde 7 Ağustos gecesi boyunca küçük bir kuvvetle durdurmayı başarması, harekatın gidişini hızla değiştirdi.

8 Ağustos sabahı Çanakkale'deki 5. Ordu komutanı Otto Liman von Sanders'in, 7. ve 12.Tümen'leri Anafartalar'a yardıma göndermesi ve Albay Mustafa Kemal'i Anafartalar Grubu Komutanlığı'na atamasından sonra, 8 - 9 Ağustos gecesi Anafartalar'a gelen Mustafa Kemal, saldırı buyruğunu verdi. Geri püskürtülerek kıyıdaki Anafartalar Düzlüğü'nde sıkışan İngilizler, 21 Ağustos'ta son ve şiddetli bir saldırıya geçtilerse de, özellikle 12. Tümen'in direnişiyle bir kez daha püskürtüldüler ve bir daha saldırmayı göze alamayarak, 19 - 20 Aralık 1915 gecesi Anafartalar'ı ve Arıburnu'nu boşaltarak geri çekilmek zorunda kaldılar.

Etiketler: Anafartalar, Mustafa Kemal, Çanakkale savaşı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle