Anamurlu Kristin

30 Haziran 2017 23:55
Anamurlu Kristin

Yusuf Çelik

 Neler Kaybettiğinizi Bir Bilseniz

Adı Christiane Marie Jose Wandeweghe. Belçika yurttaşı bir teknik tercüman. Üç yıl Nijerya’da çalışmış. Emekli olmadan önce son olarak Brüksel’de Avrupa Birliği Komisyonunda teknik tercümanlık yapmış. 12 yıldan beri tatilini Türkiye’de yapıyor. İlk beş yılda Bodrum, Kuşadası, Kemer, Antalya, Kapadokya ve Hatay’ı gezmiş. Son yedi yıldan beri ise yalnızca Mersin’in Anamur ilçesine geliyor ve üç ay kalıyor. Aslında altı ay kalmak istiyor ama yasalar yalnızca üç ay izin veriyormuş. Anlayacağınız, ona kısaca Anamurlu Kristin diyebiliriz.

Anamur’da Neden Mutlu?

İlk beş yıl tatil yaptığım yerler turistik yerlerdi. Yani insanlar geliyor, denize giriyor, stres atıyor ve dönüyor. Türk insanıyla fazla ilişki kurmuyor. Anamur ise, bir turizm şehrinden çok, yaşanılabilecek güzel bir yer. Belçika’da bir ailem yok, yalnızım. Buradaki insanlarda aile sıcaklığı buldum. Kaldığım küçük otelin sahipleri benim ailem oldu. Çok samimiler, onları çok seviyorum. Onlar da beni kabullendi. Hep aynı odada kalıyorum. Odanın balkonunu küçük bir mutfağa çevirdim. Yemeklerimin çoğunu kendim yapıyorum. Anamur’da daha sağlıklı beslendiğim için kolesterolüm düşüyor, tansiyonum yükselmiyor. Belçika’daki doktorum bile fark etti ve “Türkiye sana iyi geliyor” dedi. Tek sıkıntım şu üç aylık mecburiyeti altı aya çıkartabilmek.

İlk Öğrendiği Kelime “İKRAM”

İlk geldiğim günlerdi. Bir kafede otururken bana ayran getirdiler. Yanlışlık olduğunu düşünerek “No, no” dedim. Onlar ise ısrarla “İkram, ikram” diyorlardı. Hesabı öderken öğrendim ki ayranın parasını almamışlar. Çok şaşırdım, hayatımda ilk kez bedava bir şey içmiştim.  Avrupa’da ikram hiç yok, olayı anlattığım arkadaşlarım bile inanamadı. İkram, insani bir kelime, onu çok seviyorum.

Piyango Bileti Alıyor, Loto Oynuyor

Anamurlular artık beni tanıyor. Belediye otobüsüne bindiğimde yolculara kocaman bir “Merhabaa” diyorum. Herkes beni alkışlıyor, çok hoşuma gidiyor. Haftada bir de pazara gidiyorum. Orada her çeşit yeşillik, sebze ve meyvenin tazesini bulabiliyorum. Ayrıca yeni insanlarla da tanışıyorum. Geçen gün bir profesörle Topkapı üzerine derin bir tarihi sohbet yaptık. Bir de ‘ya çıkarsa’ diyerek milli piyango bileti alıyorum veya loto oynuyorum.

Türkiye Huzurlu, Siz Belçika’ya bakın

Türkiye’de gerçekleşen bazı bombalama olaylarından sonra Belçika’da bir Üniversite yönetimi, öğrenci ve öğretmenlerine ‘Türkiye de terör var, can güvenliği yok, oraya gitmeyin’ şeklinde bir çağrı yaptı. Sosyal medyada bunu okuyunca hemen bir cevap yazdım. “Ben 12 yıldır 3 ay boyunca Türkiye’de tatil yapıyorum. Şimdiye kadar kötü hiçbir şeyle karşılaşmadım. Dünyanın her ülkesinde böyle şeyler oluyor. Siz Türkiye ile uğraşacağınıza, döndüğümde ineceğim Brüksel hava alanının güvenliğini sağlamakla uğraşın”. Ayrıca o çağrıya uymayı düşünenlere de “Ah, ah! Neleri kaybettiğinizi bir bilseniz” diyorum.

Kristin’in öyküsünü Anamur Belediye Başkan yardımcısı Hüseyin Güler ile paylaştık. “Konuyu görüşelim, uygun görülürse belki fahri hemşerilik verebiliriz” dedi. Söyleşinin sonunda, henüz yalnızca bir ihtimal bu müjdeyi verdiğimiz Kristin’in sevincini görmeliydiniz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle