Antalya/Muratpaşa-Eski tekel binası alanında ne oluyor

09 Ağustos 2017 16:10
Antalya/Muratpaşa-Eski tekel binası alanında ne oluyor

Eski tekel binası olarak bilinen alanın alt kısmının AVM üst kısmının ise otel yapılmak istendiği ileri sürüldü. Bakanlık buna izin verirken Büyükşehir Belediyesi’nin ise izin vermediği iddia ediliyor.

Antalya/Muratpaşa İlçesi Yüksekalan Mahallesindeki 12 bin 669 ada 5 parseldeki 4 bin 900 metrekare yüzölçümlü alanda satış sonrasında kazı çalışmalarına satıştan 6 ay sonra başlanması iddiaları da beraberinde getirdi. Buna göre Muratpaşa Belediyesi defalarca inşaat alanına mühür vururken Büyükşehir Belediyesi gerekli izinleri verdi. Ne olduysa oldu ve bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatın durması ve planın iptali için dava açtığı ileri sürülüyor.

Eski tekel binası olarak bilinen alana normalde iş merkezi yapılması beklenirken arsayı satın alan Tasarım İnşaat ve Taahhüt Turizm Sanayi Ticaret Ltd. Şti’nin iş merkezinden vazgeçerek alt bölümü AVM üst tarafı ise otel olarak düşündüğü ve bu konuda da Bakanlıklardan gerekli izinlerin alındığı dillendiriliyor. Buna karşı çıkan Büyükşehir Belediyesi’nin dava açtığı ileri sürülüyor. Şehir Plancıları Odası da resmi kurum alanından ticari alana dönüşmesine karşı çıkmıştı.

Plan tadilatları, satış ihaleleri ve açılan davalarla uzun süredir Antalya gündemini meşgul eden Muratpaşa Etiler Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki eski Tekel deposu alanda uzun süren bekleyişin ardından özelleştirme ile araziyi satın alan firma, inşaat çalışmaları kısa bir süre önce başlamıştı.

Tasarım İnşaat ve Taahhüt Turizm Sanayi Ticaret Ltd. Şti’ye 2014 yılında 7 milyon 964 bin dolara iş merkezi yapılmak üzere satılmıştı. Ticari alan kavramı geniş bir kavram olurken “Ticaret alanı mevcut imarlı alanlar, mevcut planla getirilmiş yakın çevredeki kullanım kararları, yapılmış imar uygulamaları, komşu parseller, çevredeki yapılaşmalar, mülkiyet durumu vb. etkenler göz önünde bulundurularak, bölgenin konumu, ihtiyaçları ve ulaşım durumu değerlendirilerek, hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişiklikleri ile 12669 ada 5 nolu parselin Ticaret Alanı olarak planlanması öngörülüyor.”

Ticaret alanda; büro, işhanı, gazino, lokanta, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, banka, otel, sinema, tiyatro gibi sosyal kültürel tesisler, yönetim tesisleri, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri ve benzeri yapılar yapılabilecek. Ticaret alanı mevcut imarlı alanlar, mevcut planla getirilmiş yakın çevredeki kullanım kararları, yapılmış imar uygulamaları, komşu parseller, çevredeki yapılaşmalar, mülkiyet durumu vb. etkenler göz önünde bulundurularak, bölgenin konumu, ihtiyaçları ve ulaşım durumu değerlendirilerek, hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişiklikleri ile 12669 ada 5 nolu parselin Ticaret Alanı olarak planlanması öngörülüyor.

Tasarım İnşaat ve Taahhüt Turizm Sanayi Ticaret Ltd. Şti’nin söz konusu alanı ilk etapta iş merkezi yapmayı düşündüğü dile getiriliyor. Bu sırada Muratpaşa Belediyesi’nın kazı izni olmadığı gerekçesi ile inşaatı defalarca mühürlediği ancak Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli izinleri verdiği ileri sürülüyor.

Şirketin sonrasında iş merkezinden vazgeçerek alt tarafı AVM üstünü ise otel yapmak istediği ve bu noktada da ilgili Bakanlıklardan gerekli izinleri aldığı belirtiliyor. Şehir merkezinde AVM istemeyen hatta ve hatta bu AVM’nin tam da Büyükşehir Belediyesi hizmet binası karşısında olacak olması Başkan Menderes Türel’i rahatsız etti. Büyükşehir Belediyesi’nin AVM ve otel planlarına karşı çıktığı dile getirlirken belediyenin planın değişmesi için dava açtığı ileri sürülüyor.

Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi ise resmi kurum alanından ticari alana dönüştürülmesine karşı olduklarını açıklamıştı.

http://www.tourexpi.com/tr-tr/news.html~nid=135968&u=f9bc4d1f7e7747fe0df8174430a50a7a&frmnw

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle