Avusturalyalı Niki havayolları iflas etti, bin personel işsiz kaldı

Son Güncelleme : 17 Aralık 2017 16:12
Avusturalyalı Niki havayolları iflas etti, bin personel işsiz kaldı

Lufthansa ile yürütülen satış görüşmeleri sonuçsuz kalınca Avusturyalı Niki Havayolları dün öğleden sonra iflasını istedi. Tüm faaliyetlerin anında askıya alındığı havayolları şirketinde bin kişi işsiz kaldı, onbine yakın yolcu mahsur kaldı

Avusturyalı APA haber ajansı tarafından yayınlanan habere göre daha önce iflas eden Alman Air Berlin havayolları şirketine ait olan Avusturyalı Niki Havayolları iflas ettiğini duyurup tüm uçuşlarını durdurdu.

Bununla birlikte dün öğleden sonra Niki için çalışan bin eleman da aniden işini kaybetti.

Niki´nin iflası, Avrupa Birliği Komisyonu´nun Lufthansa´nın Niki´yi satın alma planlarına karşı çıkmasıyla meydana geldi. AB Komisyonu, Niki´nin Lufthansa tarafından satın alınmasını dün „tekel oluşturma“ kaygısıyla yasakladı ve bunun üzerine Lufthansa planlanan satın alma amacıyla Niki´ye yaptığı geçici kaynak sağlama faaliyetlerine son verdi.

Lufthansa´dan gelen para kesildiği için parasız kalan Niki, iflasını istemekten başka çare görmedi.

Çeşitli haber kaynaklarına göre Niki´nin on bin civarında mahsur kalmış yolcusu mevcut. Bunlardan uçuşunu tur operatörü üzerine satın almış olanlar için çare belli: Tur operatörleri kendilerine alternatif uçuş sağlamak zorunda olacak.

Uçak biletini doğrudan Niki Havayolları´ndan almış olanlarsa daha zor bir durumda bulunmaktadırlar. Bunun gibi mahsur kalan yolcular için Avusturya´nın tüm havayolları şirketleri ortak bir çözüm bulmak için çalışmalara başladı. Avusturya hükümeti yurtdışında mahsur kalmış Niki yolcularının ücretsiz olarak AUA veya başka havayolları tarafından Avusturya´ya getirilecekleri için taahhüt vermişti.

Niki´nin iflası ile işini kaybetmiş bin kişinin kaderi ise daha da belirsiz. Bugünden itibaren yetkili sendikaların devreye girmesi, elemanların mağduriyetini hafifletmek amacıyla bir takım vakıfların kurulması konuşulmaya başlandı. Bununla ilgili detayların bugün gün içerisinde belli olmaya başlaması bekleniyor. 

TOUREXPI

Etiketler: Niki havayolları

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle