Bakan Gül: Hayvanları mal değil can gören düzenleme yapacağız

Son Güncelleme : 10 Aralık 2017 23:12
Bakan Gül: Hayvanları mal değil can gören düzenleme yapacağız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hayvanları korumaya yönelik düzenlemenin son aşamaya geldiğini belirterek, "Bu yapılan çalışmayla hayvanları bir mal olarak gören anlayıştan, onları da bir can olarak gören anlayışa dönüşecek şekilde bir düzenlemeyi yapacağız inşallah. Hayvanlar da insanlara emanettir. Kötü muamele, işkence asla kabul edilemez" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gülbugün uçakla Erzurum'a gelerek Palandöken'deki bir otelde yapılan 'Terör Suçları Bölge Değerlendirme Toplantısına' katıldı. Basına kapalı toplantının ardından Bakan Abdulhamit Gül, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ü ziyaret etti. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Gül, yargıya güven ve yargının hızlanması için yeni düzenlemelerin yapıldığını bildirdi. Düzenlemenin yakında kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Gül, şunları söyledi:

"Yakın zamanda son halini hükümetimizce de verdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağımız yargıya güven, yargının hızlanmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Böylece toplumda yargıya olan güveni zedeleyecek uygulamalar, TCK'daki bazı düzenlemelerle eksik kalan, uygulamada gördüğümüz bazı eksiklikler neler varsa bunlarla ilgili düzenlemeleri yapacağız. Gerek huzur bozan trafikte olsun, toplumsal hayatta olsun, magandalardan tutun da mafyatik, örgütsel yapılanmaların azaltılmasına, önlenmesine yönelik yasal çalışmalarımızı, hırsızlığın tekerrürü ve bunların ceza almadan serbest bırakılması gibi bu hususlarla ilgili caydırıcı tüm düzenlemeleri de inşallah yakın zamanda yapacağız."

"HAYVANLARI 'CAN' OLARAK GÖREN ANLAYIŞ"

Hayvanları korumaya yönelik düzenlemenin son aşamaya geldiğini belirten Bakan Abdulhamit Gül, şöyle konuştu:

"Yine hayvanları korumaya ilişkin düzenlemelerde de son aşamaya geldik. Kurumlarımızla birkaç aydır yaptığımız çalışmayı nihayete erdirmek üzereyiz. Kurumlarımızın da son görüşünü aldıktan sonra bunu kamuoyuyla paylaşıp, Meclis'e inşallah sevk edeceğiz. Bu yapılan çalışmayla da hayvanları bir mal olarak gören anlayıştan onları da bir can olarak gören anlayışa dönüşecek şekilde bir düzenlemeyi yapacağız inşallah. Çünkü Yaratılanı severiz, Yaradan'dan ötürü. Bunların hepsi bizlere emanettir. Hayvanlar da insanlara emanettir. Kötü muamele, işkence asla kabul edilemez. Bu husus ile ilgili de yasadaki hangi ihtiyaçlar varsa bunları tekrar gözden geçirip kamuoyuyla paylaşacağız. Ak Parti hükümeti bu konuda çok önemli adımlar attı ama uygulamada kötüye kullanılan ya da boşluk olan hususları da tekrar göz önüne alıp, para cezalarını artırıp, hapis cezasını getiren çalışmaları tamamlamış olacağız."

Milliyet

Etiketler: Hayvan hakları,

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle