Belediye Meclisi Başkan’a yetki vermedi

18 Ağustos 2017 21:20
Belediye Meclisi Başkan’a yetki vermedi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Tarsus’ta yapılacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yüzde 10 hisseyle ortak olmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yetki verilmesini içeren komisyon raporu, AK Parti’li ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. Kocamaz, “Reddediyorsanız, reddedilmiştir, AKP ve CHP’nin birlikte aldığı karar doğrultusunda diye biz de bunu vatandaşa anlatırız” dedi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Tarsus’ta yapılacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yüzde 10 hisseyle ortak olmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yetki verilmesini içeren komisyon raporu, AK Parti’li ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Kocamaz, “Reddediyorsanız, reddedilmiştir, AKP ve CHP’nin birlikte aldığı karar doğrultusunda diye biz de bunu vatandaşa anlatırız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısının ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Komisyonlardan gelen 39 ve idareye ait 2 teklifin görüşülerek karara bağlandığı meclis toplantısına, Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankası’ndan 200 milyon lira kredi talebi ile Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne (TDİOSB) yüzde 10 hisseyle ortak olmasına ilişkin komisyon raporları damga vurdu.

AK Parti’li ve CHP’li meclis üyelerinden red oyu

Toplantıda, Tarsus’un Baharlı ve Ağzıgedik Mahallelerindeki bin 629 dekarlık toplam 12 adet hazine arazisi üzerine kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne, Büyükşehir Belediyesi’nin de yüzde 10 hisseyle ortak olması için Başkan Kocamaz’a yetki verilmesine ilişkin komisyon raporu, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Komisyon raporuna göre, TDİOSB içerisinde yatırım yapacak üyelerden oluşacak bir müteşebbis heyet oluşturularak, Mersin Valiliği’ni yüzde 10, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yüzde 10, Tarsus Belediyesi’ne yüzde 10, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’na yüzde 10, Mersin Seracılığı Geliştirme Derneği’ne yüzde 40, Tarsus Seracılığı Geliştirme Derneği’ne de yüzde 20 hisse devredilecek.

Kocamaz tarafından oylamaya sunulan rapora, AK Parti’li ve CHP’li meclis üyeleri red oyu verdi. Bunun üzerine Başkan Kocamaz, meclis üyelerine reddedilmesinin gerekçesini sordu. Teklifin komisyonlarda kabul edildiğini, şimdi ise karar değiştirildiğini belirten Kocamaz’ın, “Bunun bir gerekçesi olması lazım. Bir yerden emir geldi herhalde” demesi üzerine, bazı meclis üyeleri tepki gösterdiler. ‘Meclis emirle çalışmaz’ diyen meclis üyeleri, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını belirttiler.

CHP’li Meclis Üyesi Akın Güneş, konunun daha önce de gündeme geldiğini ifade ederek, “Gündeme geldiğinde incelediğimizde, yola çıkış biçiminin gerçek amacına uygun olmadığı duyumlarını aldık, bilgilerini de aldık. Derneğin yola çıkış biçimi ile oradaki arazilerin nasıl kullanılmak istediğine ilişkin bilgilerimiz var. Ama bunları belgeleyin derseniz, belgeleyemeyiz. Başka şekilde gelsin destekleriz” dedi.

AKP ve CHP’nin engellemesiyle bu proje gündemden kaldırılmıştır deriz

Bu konunun Büyükşehir Belediyesi’nin teklifi olmadığını ve daha önce yapılan bir çalışma olduğunu vurgulayan Kocamaz ise “Ama bu çalışmanın içerisine Büyükşehir Belediyesi de yüzde 10 katılsın denildi. Katılsın ya da yapılmasın bu işin yapılması önemli. Bir şeyi yaptırmamak için Büyükşehir Belediyesi bir karar alıyorsa bu Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmaz. Ama bizim görevimiz, vatandaşa verdiğimiz sözlerin yerine gelmesi, bu kentin önünü açmak. O bölgede muzla ilgili örnek bir seracılık bölgesi yapmak istiyorlar. Bize böyle bir talep geldi, biz de Büyükşehir Belediye Yönetimi olarak bu işe sıcak bakacağımız söyledi. Siz engellerseniz, biz de bunu her yerde söyleriz; ‘Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti’nin engellemesiyle bu proje gündemden kaldırılmıştır’ deriz” diye konuştu. Derneğin kimin olduğunu bilmediğini de dile getiren Kocamaz, “Bu Valiliğin kontrolünde yapılacak bir şey. Reddediyorsanız, reddedilmiştir, AKP ve CHP’nin birlikte aldığı karar doğrultusunda diye biz de bunu vatandaşa anlatırız. Başka yapacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

AK Parti’li Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya da ret gerekçelerini şöyle anlattı: “Burada ilk başka bin 100-bin 200 dekar civarında bir alan söylenmişti. Şu an gelen bin 600 dekarın üstünde. Asıl önemlisi, bu kış bir sel geçirdik, oraya tamamen 1 metreden fazla su bastı. O bölge doğru bir yer değil. Yeniden incelenmesi için şu an reddediyoruz” şeklinde konuştu.

http://www.sonses.tv/haber/9495/kocamazdan-ak-parti-ve-chpye-santaj.html

Etiketler: Mersin Büyükşehir Belediyesi, Burhanettin Kocamaz

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle