Büyükşehirin Hayvan Barınağında karışık işler

Son Güncelleme : 13 Ağustos 2017 00:08
Büyükşehirin Hayvan Barınağında karışık işler

Pozcu’dan Büyükşehir Belediyesi ekibinin tutanakla aldığı köpeğin barınakta kaydı çıkmadı. Sahibi köpeğinin peşine düşünce ameliyatlı halde Soğucak’ta bulundu

Sefa Hüdür adlı hayvan sever, 5 Ağustos Cumartesi günü Adnan Menderes Bulvarı Mersin İdman Yurdu Meydanında Golden Retriver köpeğini kaybetti. Aslında köpeği evin yolunu biliyordu.  Sefa Hüdür gene de köpeğini aramaya başladı. Caddeyi geçip ara sokaklara girdi. O bir alt sokakta ararken köpeği bulan bir hayvan severin Mersin Büyükşehir Belediyesini arayarak köpeği Hayvan Barınağının aracına terlim ettiğini öğrendi.

Aldığı bilgi üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini (Gözne yolundaki Hayvan Barınağı) telefonla arayan Hübür, “Bugün geç oldu. Yarım gelin yardımcı olalım” yanıtını aldı.

Ertesi gün Perşembeydi. Hayvan Barınağına giden Hübür köpeğini bulamadı. Barınakta, Pozcu’dan tutanakla teslim alınan köpekle ilgili hiçbir kayıt yoktu. Köpeğin alındığı bile belli değildi…

Dediler ki: “Bir de diğer barınağa gidin. Belki onların aracı almıştır.” Diğer Barınak dedikleri Kampus Geçici Hayvan Bakımeviydi. Sefa Hübür’ü buraya gönderenler, Kampus Bakımevinin sadece kedi kabul ettiğini, aracının köpek almadığını biliyorlardı. Hübür bunu Kampus Bakımevine geldiğinde öğrendi.

Köpeğini bulamama endişesi taşıyan Sefa Hübür Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın telefonuna ulaştı. Telefonu açan Başkanının koruma görevlisine durumu anlatarak tepkisini dile getirdi.

Köpeğini bulma umuduyla tekrar Hayvan Barınağına geldi. Bundan sonrasını Sefa Hübür muhabirimize şöyle anlattı:

“Barınağa gittiğimde benimle aralarından birinin Mehmet Cücük olduğunu öğrendiğim üç kişi muhatap oldu. Böyle bir köpek olmadığını söylediler.  O sırada bir telefon geldi. Ardından kendi aralarında fısıldaştılar. Gözleriyle işaretleşerek beni yanlarından uzaklaştırdılar.

Daha sonra whatsup mesajıyla gelmiş bir köpek fotoğrafı gösterdiler. Köpeğimin o olup olmadığını sordular. Benim köpeğimdi. Köpeğimin Soğucak’ta olduğunu, 25 dakika sonra getirileceğini söylediler. Köpeğime kavuştum. Ama kısırlaştırılmış, kulağı delinmiş, küpe takılmıştı.”

Normal koşullarda barınaklara getirilen köpekler herhangi bir hastalık taşıma olasılığına karşı diğer köpeklere bulaştımamaları için belirli bir süre karantinada tutulur. Daha sonra kısırlaştırılır, Ameliyat yarası iyileşene kadar gözetim altında tutulur, sonra da sahiplendirilir veya alındığı yere bırakılır.

Bu sefer öyle olmamıştı. Köpek araçtan iner inmez kısırlaştırılmış, ameliyat yarası taze halde Soğucak’a gönderilmişti…

Benzer bir olay da bir süre önce sahibinin evinin önünden alınan ve hiç bekletilmeden kısırlaştırılan nadide bir kızıl Seter olayıydı. Sahibi Soğucak’a veya başka bir yere gönderilmeden köpeğine kavuştu. Gözbebeği köpeği kısırlaştırılmış kulağına küpe takılmıştı…

Bu olay Mersin Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürü Mehmet Cücük’e şu soruları sormamızı gerektiriyor:

*Barınağınıza gelen bir köpeğin belirli bir karantina süresi geçirmeden ameliyata alınması, dikişleri daha tazeyken gözetiminiz altında olmayacağı bir yere gönderilmesi kanuna ve yönetmeliğe aykırı değil midir?

*Barınağınıza giren köpeğin yönetmelik gereği kaydının yapılması gerekmiyor mu? Kaydının yapılmamış ama ameliyat edilmiş olması yasaya aykırı bir iş yapıldığını göstermez mi?

*Barınağa gelmiş ve sahipli olduğu her halinden belli olan bir köpeğin herhangi bir işleme tabi tutulmadan önce “Sahibi kaybetmiştir. Başvurur geri alır” düşüncesiyle bir süre bekletilmesi vicdani sorumluluk gereği değil midir?

*Soğucak’ta ne veya kim var? Golden Retriver sahiplenmek isteyen hatırlı bir kişi mi? Bu yüzden mi köpeği sahibi bulamasın diye alelacele kısırlaştırıp daha dikişleri tutmadan Soğucak’a gönderdiniz?

Etiketler: Mehmet Cücük, Mersin hayvan barınağı

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Berrin yurik

13 Ağustos 2017 11:10
Evet mehmet cücuk istifa si artik yeter mazbahane oldu adam yaptiği iş iş degil bimere kadar gonderdim yazimi şimdi cuhur başkanina hazirlaniyorum taktiği küpe uctaydi canin duştu ve hala kupeyi sakladim 3 yil önce baktiģim kopegi kisirlaştirdi göye hala yara kapanmadi