Cam işçisi ekmeği için yürüyor

Son Güncelleme : 23 Ekim 2017 03:10
Cam işçisi ekmeği için yürüyor

Valilik cam işçilerinin yürüyüşünü yasakladı Kırklareli ilçesinde kurulu Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikasından işten çıkarılan 90 işçi, aileleri ve kendilerine destek verenlerle birlikte fabrikanın genel merkezinin bulunduğu İstanbul’a başlattıkları yürüyüş, Valilik tarafından yasaklandı.

İşten çıkarılan 90 işçinin yanı sıra aileleri ve kendilerine destek verenlerle birlikte yaklaşık 120 kişinin bugün başlattığı yürüyüşle akşam saatlerinde Büyükkarıştıran Beldesi’ne kadar gelindi. Kırklareli Valiliği grubun Büyükkarıştıran’da bulunan bir akaryakıt istasyonuna geldiği sırada yürüyüşe yasak getirdi. Bunun üzerine işçilerin beklediği istasyonda TOMA’larla hazır bekleyen jandarma ve polis çevik kuvvet polis ekiplerine Robokop kıyafeti giydirildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, istasyonda bekleyen Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Oğuz, İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar, İl Jandarma Komutanı Kadir Oğuz ile bir görüşme yaptı. Milletvekilleri Köprülü ve Kayan buradaki işçilerin Pazartesi günü yapılacak olan işverenle görüşmenin sonuna kadar grubun burada kalmasını istedi. Kaymakam Mustafa Oğuz, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’yi arayarak durumu bildirdi. 90 işçinin Pazartesi gününe kadar benzin istasyonunda kalmasına onay verildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, işçilerin haklarını demokratik olarak yaptıklarını belirterek, "Bu mücadelesinin ne kadar doğru olduğu herkes tarafından biliniyor. Türkiye’de bir kamuoyu oluştu. Bu kamuoyunda Şişe ve Cam’da çalışan 90 işçinin mağdur edildiğidir. Biz bu mağduriyetin yanındayız. Açıkça söyleyelim, tüm Türkiye’de sizin mücadelenizin haklı olduğunuz noktasında bir fikir birliğine sahip. Bizlerde el verdiğince sizlerin yanınızda olmaya çalışıyoruz. Şunu söyleyeceğim. Öncelikle olarak Pazartesi gününe kadar buradasınız arkadaşlar. Mücadelenizde bu kararın alınmasında Vali Bey, Kaymakam Beye, emniyet müdürümüze ve jandarma komutanımıza çok teşekkür ediyorum" dedi. Hürriyet

Ekmekleri için yürüyorlar

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki fabrikadaki bir fırının kapatılması gerekçe gösterilerek işten çıkarılan 90 içi Ekim ayı başından beri Kristal-İş Lüleburgaz Şubesi’nde eylem yapıyordu. Direnen cam işçileri, 20 Ekim Cuma gününe kadar talepleri karşılanmazsa, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, “İş, aş, adalet” diyerek Tuzla’daki Şişecam Genel Müdürlüğü önüne yürüyeceklerini açıklamıştı.

Şişecam’da Kristal-İş örgütlü. İşten atılan işçilerin sözcüsü Aydın Şahin, yaptıkları yürüyüş ve amaçları hakkında Evrensel’e eylemleri ve yürüyüş nedenleri hakkında bilgi verdi.  İşten atılan işçiler ve aileleri olarak kendi inisiyatifleriyle bu yürüyüş kararını aldıklarını dile getiren Şahin, şimdiye kadar Kristal-İş’ten herhangi bir destek göremediklerinin vurguladı:

“İşimizi tekrardan geri kazanma, çözüm önerilerimizi sunma konusunda 17 gün boyunca Kristal-İş Sendikası binasında direnişe başladık. Fakat 17 gün boyunca herhangi bir somut adımla karşılaşmayınca, Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne sesimiz daha net ve duyurmak maksadıyla bu yürüyüşe başladık” Bianet

Etiketler: Lüleburgaz cam işçileri

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle