Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil

Son Güncelleme : 01 Temmuz 2018 14:07
Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil

Bu gerçeği görmeyip sağduyulu davranmadığımız sürece gerçek hep böyle tokat gibi yüzümüze çarpacak. Yanağımız acıdıysa hala umut var demektir. Bu olaylardan dolaylı dolaysız hepimiz sorumluyuz

Hayvan dostları, bazı çevrelerin sandığı gibi hayvanları her şeyin üstünde tutmazlar. Onların amacı: Acının, kötülüklerin olmadığı bir dünyanın kurulmasına katkı yapmaktır.

Hayvan korumacılıkları da; hayvanların toplumun en altında, korunmaya en çok gereksinim duyanlar arasında olmasındandır.

Hayvan dostları; eşitsizliğe, ayrımcılığa, canlıya kötülük yapılmasına karşı çıkan duyarlı insanlardır.

Eylül çocuğun hunharca öldürülmesinden en çok sarsılanlar arasında hayvan dostları da var…

İstanbul’da yaşayan Meral Filiz çocuklara yapılan kötülüklere sosyal medya sayfasından tepki gösterdi. Meral Filiz çeşitli gazetelere köşe yazıları da yazar…

Meral Filiz tepkisini şöyle dile getirdi:

Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil

Hepimiz gerek eylemlerde, gerek gündelik hayatta, gerekse sosyal platformlarda söylemiş, dile getirmiştik. Yıllarca üstüne basa, basa söyledik:
"BUGÜNÜN HAYVAN KATİLİ, YARININ İNSAN KATİLİDİR. BUGÜNÜN HAYVAN TECAVÜZCÜSÜ YARININ İNSAN TECAVÜZCÜSÜDÜR" diye. 

Şimdi coğrafyamıza baktığımızda en sık gördüğümüz olay hep vahşet. Kaçırılan çocuklar, tecavüze uğrayan çocuklar, darp edilen çocuklar, kaçırılan kadınlar, tecavüze uğrayan kadınlar, darp edilen kadınlar... Bu dramlar bizi bumerang gibi aynı noktaya götürüyor. Kaçırılan hayvanlar, darp edilen hayvanlar, tecavüze uğrayan hayvanlar, öldürülen hayvanlar... Sarmal yay gibi.

Bu gerçeği görmeyip sağduyulu davranmadığımız sürece gerçek hep böyle tokat gibi yüzümüze çarpacak. Yanağımız acıdıysa hala umut var demektir. Bu olaylardan dolaylı dolaysız hepimiz sorumluyuz.

Haber izledikçe erkeklerin büyük çoğunluğunun sorunlu ve hasta olduğunu düşünüyorum. Bu da benim kişisel düşüncem. Çünkü bu vahşetlerin ardında ağırlıklı olarak hep gelişmemiş bilinçli erkekler çıkıyor. Sanki toplumun üzerine bir virüs gibi yayılmışlar. Bilinci gelişmiş insana (erkek ve kadın) düşen çok şey var. Bunları her birimiz biliyoruz. Sessiz kalmak, tepkisel olmamak bizi çok daha fazla acıya götürecek. Görünen köy kılavuz istemiyor.
Meral Filiz

Etiketler: Eylül, çocuklar, çocuk, çocuklara kötü muamele, çocuk katlleri

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Zeynep Oktay

01 Temmuz 2018 16:57
Kalemine sağlık, duygularımıza tercüman olmuşsun Meral Filiz.

Meral Filiz

01 Temmuz 2018 16:47
Diliyorum ki toplum bu ağır ve ölümcül uykusundan çabuk uyanır.