Doğal Ürünler Kantinlere Girecek mi

14 Kasım 2017 11:50
Doğal Ürünler Kantinlere Girecek mi

Yusuf Çelik

Mersin’in Bozyazı ilçesinde kurulan Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği (DOKÜDER) Başkanı Begüm Balcı gençlerimizin sağlığı açısından çok önemli bir çalışma başlatıyor. Kendisi de emekli öğretmen olan Balcı, okulların açılmasından iki hafta önce Mersin Valiliğine bir dilekçe yazarak işe başladı. Dilekçesinde “Obezite ile mücadele, Doğal Ürünlerin Tüketilmesinin Önemi ve Yerel Ekonomilerin Güçlendirilmesi” amacıyla okullarda bir çalışma yapmak istediğini, çıkan sonucu da bir rapor halinde Milli Eğitim Bakanlığımıza iletilmek üzere İl Milli Eğitim müdürlüğüne sunacağını belirtir. Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Milli Eğitim Müdürü Âdem Koca, Begüm hanımın isteğini kabul eder.

Sağlıklı Beslenme Dersi

Gerekli izni alınca kolları sıvayan Begüm Balcı öncelikle bir sunum hazırlar. 45 dakikalık bu sunumda neler yer alıyor? “Gençlerimize obeziteye neden olan yanlış beslenme şekli hakkında bilgi veriyorum. Hazır gıdaların içinde bulunan koruyucu maddelerin uzun vadede bedenlerine nasıl zarar verdiğini anlatıyorum. Hayallerini gerçekleştirebilmeleri için yaratıcı bir beyine sahip olmalarının gerektiğini, bunun yolunun da doğal beslenmeden geçtiğini bilimsel olarak açıklıyorum. Daha sonra da piyasaya hâkim olan sanayi ürünlerinin yerel ekonomileri nasıl yok ettiğini anlatıyorum. Doğal ürün yetiştiren üreticilerin giderek fakirleştiğini belirtiyorum. Yani hem sağlığımızı bozuyoruz, hem de yerel üreticimizi sıkıntıya sokuyoruz”

Çözüm: Okul Kantinlerinde Doğal Ürün Dolabı

Mersin merkezi, Bozyazı, Erdemli, Silifke ve Anamur ilçelerinde toplam 20 lisede 3000 öğrenciye hitap eden Balcı, öğrenci ve öğretmenlerle de görüştükten sonra acı bir gerçekle karşılaşır: Hazır gıdalar, öğrenciler üzerinde belirgin bir bağımlılık yaratmıştır. Bu duruma çözüm olarak ‘Kantinlere doğal ürünlerin satıldığı bir dolabın konulması, bu ürünlerin en az 5 tanesinin de yerel ürün olması’ önerisini geliştirir. Çözüm önerisini sunumlarından sonra el kaldırma şeklinde oylamaya açar. Tüm sunumların sonunda, aydınlanmış olan öğrencilerimiz öneriyi oy birliğiyle kabul ederler.

Desteklerinden dolayı Mersin Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür eden Begüm Balcı “Ekonomisi güçlü, ruh sağlığı yerinde ve sorun çözen nesiller için temel taşların doğru yerleştirilmesi gerekir. Bu, geleceğimiz ve vatanımız için elzemdir. Önerimin gerçekleşmesi için tüm okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin de desteğini alacağımı umuyorum” dedi.

Etiketler: doğal ürünler

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle