Eskişehir zehir solumak istemiyor

Son Güncelleme : 06 Mart 2018 02:03
Eskişehir zehir solumak istemiyor

CHP’li Çakırözer 7 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek kömürlü termik santral ihalesi öncesinde hem hükümete hem de ihaleye katılacak şirketlere çağrıda bulunarak “Eskişehir’de yapılmak istenen ‘zehir santraline karşı’ yüzlerce kişi bir arada halk ittifakı kuruldu. Eskişehir halkını dinleyin, zehir santrali projesinden vazgeçin” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Eskişehir’de kurulması planlanan kömürlü termik santral için 7 Mart Çarşamba günü yapılacak ihale öncesinde hem ihaleye katılacak şirketlere hem de hükümete çağrıda bulunarak, “Eskişehir zehir santral istemiyor. Eskişehir halkının sesine kulak verin. Eskişehirimizin temiz havasına, verimli topraklarına kıymayın” dedi.

Aralarında Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın da bulunduğu Ankara’dan Eskişehir’e gelen CHP heyeti, Eskişehir’de diğer siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile yaptıkları ‘Kömürlü termik santrale hayır” açıklamasının ardından, santralin yapılması planlanan Gündüzler köyüne gitti. Heyet santralin yapılacağı planlanan Gündüzler ve Beyaz Altın köylerinde yerinde incelemelerde bulundu.

Heyete Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP İl Başkanı Sinan Özkar ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da eşlik etti.

ZEHİR SANTRALİNE KARŞI HALK İTTİFAKI

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan CHP’li Çakırözer Eskişehir’de yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı gerçekleştirilen basın açıklamasına destek verenlere teşekkür etti. Çakırözer, “Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Biçer Karaca, Milletvekillerimiz, Parti Meclisi üyelerimiz Ankara’dan Eskişehir’e gelerek doğa katliamına karşı Eskişehir halkı ile dayanışma gösterdiler. Şehir meydanında düzenlediğimiz basın açıklamasında sadece biz CHP’liler değil Saadet Partisi, Demokrat Parti, EMEP, ÖDP, İyi Parti, Liberal Demokrat Parti il Başkanları termik santrale karşı bir aradaydık. Eskişehir’de planlanan zehir santraline karşı hep birlikte halk ittifakı oluşturduk. Ekişehirimizin geleceği için mücadele veren herkese yürekten teşekkürler” dedi.

ESKİŞEHİR’E KIYMAYIN

Çakırözer açıklamasında, 7 Mart Çarşamba günü yapılacak ihale öncesinde hem hükümete hem de ihaleye katılacak şirketlere çağrıda bulundu. Eskişehir’de yapılacak olan kömürlü termik santrale sadece CHP’nin karşı olmadığını belirten Çakırözer, “Bakın aralarında Saadet Partisi’nin, İyi Parti’nin ÖDP’nin, Demokrat Parti’nin, DSP’nin ve diğer siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin bulunduğu 114 kurum, kuruluş karşı. Hepsi ‘Eskişehir’de kömürlü termik santral istemiyoruz’ diyor. Eskişehir halkının, yüzlerce insanın sesine kulak verin, bu verimli ovaya termik santral yapmaktan vazgeçin. Eskişehirimize, geleceğimize kıymayın” dedi.

ESKİŞEHİR’İN HAVASINI KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK

Eskişehir’in havası en temiz altı ilden biri olduğunu hatırlatan Çakırözer, “Defalarca çağrıda bulunduk, ‘kömürlü santral yerine teknoloji geliştikçe maliyeti iyice düşen rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanılmalıdır’ dedik. Eskişehir havası en temiz altı ilden birisi. Eskişehir'in havasını kirletmeye kimsenin hakkı yok. Ben bir kez daha çağrımızı yeniliyorum: Eskişehirimizin geleceğini düşünen herkes bu zehir santraline karşı. Eskişehirimizde zehir santrali istemiyoruz. Temiz havamız, suyumuz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Etiketler: Eskişehir, termik santral, çevre katliamı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle