FEYZİOĞLU: MECLİSE VE MİLLİ İRADEYE SAYGI BUNUN NERESİNDE

28 Ağustos 2017 07:20
FEYZİOĞLU: MECLİSE VE MİLLİ İRADEYE SAYGI BUNUN NERESİNDE

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar yoluyla Meclis'in devre dışı bırakılıyor olmasına, "O zaman Meclise ne gerek var? Demokrasi bunun neresinde? Meclise ve Milli iradeye saygı nerede?" sözleriyle tepki gösterdi

Yazılı bir açıklama yayınlayan Feyzioğlu, KHK'ların içerdiği pek çok düzenlemenin olağanüstü hal ile ilgisi olmadığına dikkat çekti. Feyzioğlu ilgilileri şöyle uyardı:  "Bu düzenlemeler, TBMM'de kamuoyu huzurunda tartışılarak kanun şeklinde çıkarılmalılar. Kapalı kapılar ardında, bir gecede, ansızın değil. 'Meclis'e ne gerek var?', 'Milletvekillerini niçin seçiyoruz?' sorularını sordurtan bu durum,  çok açık bir keyfiliktir, hukuksuzluktur, demokrasiden son sürat uzaklaşmaktır.  Zararı top yekûn Milletimiz ve Devletimiz görmektedir"

Barolar Brliğinin yazılı açıklaması şöyle:

O ZAMAN MECLİSE NE GEREK VAR? MİLLETVEKİLLERİNİ NİYE SEÇİYORUZ!

  1. OHAL KHK'ları, sadece ve sadece olağanüstü halin ilan edilmesini gerektiren sebeplerle mücadele etmek için çıkarılabilir. Sadece, OHAL süresince geçerli olabilirler. 
  2. Maalesef son çıkan KHK'nın (694 sayılı) da içerdiği pek çok düzenlemenin olağanüstü hal ile hiçbir ilgisi yok. (Örnek: MİT'in "iç istihbarat yetkilerinin genişletilerek, üzerindeki denetimin  zayıflatılması, idari yargının görev alanına giren işlerde ilamsız takip yapılamayacağı, MİT Müsteşarlığının başbakanlıktan alınıp Cumhurbaşkanlığına bağlanması, bölge adliye mahkemelerinin yargı çevresinin değişikliği halinin istinafta etkisi, vs., vs...) 
  3. Bu düzenlemelerin içeriklerine ilişkin bir söz söylemiyorum. Gerekli ve doğru olabilirler, olmayabilirler. Ancak halkın seçtiği milletvekillerinden oluşan TBMM'de kamuoyu huzurunda tartışılarak kanun şeklinde çıkarılmalılar. Kapalı kapılar ardında, bir gecede, ansızın değil.  
  4. Cumhurbaşkanı, hangi konuda kanun hangi konuda KHK çıkarılacağına kendi karar veriyor. Yani Meclisin ne zaman çalışacağını, ne zaman kenarda duracağını Cumhurbaşkanı belirliyor. Oysa Anayasa'nın hükümleri çok açık. 
  5. "Meclis'e ne gerek var?", "milletvekillerini niçin seçiyoruz?" sorularını sordurtan bu durum,  çok açık bir keyfiliktir, hukuksuzluktur, demokrasiden son sürat uzaklaşmaktır.  Zararı top yekûn Milletimiz ve Devletimiz görmektedir.

DEMOKRASİ, BUNUN NERESİNDE?  MECLİSE VE MİLLİ İRADEYE SAYGI NEREDE?  

Etiketler: KHK, Feyzioğlu, Barolar Birliği

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle