GİRİTLİ CEMİLE

21 Şubat 2018 03:57
GİRİTLİ CEMİLE

Yusuf Çelik

Trakya da dahil, Anadolu’nun neresine gidersiniz gidin her iki yüz metrede “Nefis kahvaltı salonu” “Köy kahvaltısı” tabelalarıyla karşılaşırsınız. Ama öyle bir yer var ki oraya gitmeniz için muhakkak randevu almanız, yerinizi ayırtmanız gerek. Kapısında Giritli Cemile’nin yeri yazıyor. Mersin- Tarsus yolunun tam ortasından dağa doğru zeytinlikler, bağlar ve narenciye bahçelerinden geçerek 7 km gittikten sonra vardığımız İhsaniye köyü…

Kahvaltı salonu tipik bir köy evi avlusu. Masa ve sandalyeler tahtadan, içerde büyük bir soba harıl harıl yanıyor ve Girit müziği eşliğinde nefis bir köy kahvaltısı. Türkiye’nin bir çok yerinden insanlar buraya guruplar halinde gelip kahvaltı yapıyor. Peki nedir burayı cazip kılan? İşte bu soruları Cemile hanıma soruyoruz. “Bence insanlar artık her şeyin doğal olanını tercih ediyor. Siz de gördünüz bir odamızda keçi sütü kaynıyor, birazdan peynir olarak kahvaltı masasına gelecek.

Hemen yanımızdaki fırınımızda ekşi mayalı, köyümüzün buğdayından yapılmış sıcak ekmek yapıyoruz. Küçük kızın sepetindeki yumurtaları gördünüz, yeni folluktan toplandı. Nane, tere, maydanoz, taze biber, domates hepsi bizim ürünümüz. Soğuk çekimle elde edilen zeytinyağı ve tereyağımız da öyle. Reçellerimizi de bahçemizdeki meyvelerden kendim yapıyorum. İnsanlar hem güzel bir kahvaltı yapıyor, hem de köy havasını soluyor. Tabi bunların yanında misafirperverliğimiz, tatlı dilimizin de etkisi var. Köyümüzün yarısı Giritli, yarısı Selanik’li. Atalarımız önce buradan gitmiş, yüz yıllar sonra tekrar bu topraklara dönmüş. Buradan giderken de bazı geleneklerle gitmişiz, gelirken de bazı geleneklerle gelmişiz. Biz atalarımızdan öğrendiklerimizi devam ettiriyoruz. İşin sırrı da burada olsa gerek”

Etiketler: İhsaniye köyü, Giritli cemile, soğuk sıkım zeytinyağı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle