İZMİR BAROSU: İZMİR’İN SUYUNUN ZEHİRLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Son Güncelleme : 29 Kasım 2017 11:11
İZMİR BAROSU: İZMİR’İN SUYUNUN ZEHİRLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Basında yer alan haberlere göre İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Efemçukuru altın madeni 4 yıldır çevreyi ve yaşamı zehirliyor. Doğa savunucularının açtığı dava ile ÇED izninin iptal edilmesine rağmen maden üretimi hukuksuz bir şekilde devam ediyor.

Altın madenlerinde zenginleştirme için fazla miktarda Sülfirik asit, siyanür gibi zehirli ve çevreye zararlı kimyasalla kullanılıyor. Bu maddelerin toplandığı havuzlardan sızan kimyasallar su kaynaklarına karışıyor. Çevreye onarılmaz zarar veriyor. Altın madenlerinin çevreye insan ve hayvan sağlığına verdiği zararla ilgili pek çok haber basında yer almıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde basına açıklama yapan EGEÇEP Eş Sözcüsü Hülya Yılmaz: “İzmir’e 20 kilometre uzaklıktaki Efemçukuru’nda 4 yıldır faaliyette olan altın madeninin suları ağır metallerle zehirlediğinin bilirkişi raporlarıyla kanıtlandığını belirten Yılmaz, mahkemenin izinlerini iptal ettiği madenin şu an yasa dışı bir şekilde çalıştığını kaydetti. Yılmaz, “Çevre Bakanlığı kapatması gereken madenin kapasitesini arttırmasına izin verdi. Sularımız her geçen gün daha çok zehirleniyor.  Kapasite artışı ile zehirlenmenin hızı da, miktarı da artacak” dedi. 300 bin kişinin içme suyunu karşılaması planlanan Çamlı Barajı’na Efemçukuru altın madeni nedeniyle izin verilmediğini dile getiren Yılmaz, bu durumun bile madenin zehir saçtığına delil olduğunu söyledi.” (Evrensel 17 Eylül 2017)

İzmir Barosu, İzmir’in temiz su havzası olan Efemçukuru’nda kirletenler hakkında suç duyurusu  yaptı.

Baro Başkanlığı suç duyurusu dilekçesinde, “İzmir'in temiz yüzeysel su havzası Efemçukuru yöresinde yıllardır süren tartışmalarda ve davalarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, yörenin kayaç yapısı ve işletmede yapılacak zenginleştirme işlemi sonucunda maden işletmesinin ağır metal kirliliği yaratacağı, böylelikle bölgenin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirleneceği, yörenin bitki ve orman örtüsünün zarar göreceği, bölgede uygulanan ekolojik tarımı sona erdireceği, kısaca ekolojik ve toplumsal yıkıma yol açacağına dair raporlar bulunduğu aşikardır” dedi.

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Efemçukuru bölgesindeki akarsuların İzmir' in su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı, Seferihisar Barajı, Çatalca Göleti, Balçova Barajı ve Çamlı Barajı'nı beslediğini söyleyerek, “buna karşın altın çıkarma faaliyetinde bulunan şirketin, cevher maddesini herhangi bir siyanürleme yapılmaksızın bölge dışına işlenmek üzere nakletmesi gerektiği halde, işletme içinde 1000 kişilik bir yemekhane ile kamufle edilen havuzlarda siyanürleme işlemi yapıldığı ihbar edilmektedir” dedi. Av. Aydın Özcan, madenden çıkarılan atıkların yaşam alanlarının çevresine yığıldığını, atık suların ise toprağa karıştığını, bu durumun gözle görülür bir şekilde ekolojik dengeyi bozduğunu, çevre kirliliğine sebep olduğunu, 600 yıllık çınar ağaçlarının kurumaya başladığını, savaşlar görmüş ve yıkılmamış bu çınar ağaçlarının kurumasının köylülere büyük üzüntü verdiğini ifade ederek, “bölgede madencilik faaliyetine ilişkin yıllardır süren tartışmalar ve hazırlanan bilirkişi raporları maden işletmesinin ağır metal kirliliği yaratacağı, böylelikle bölgenin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirleneceği, yörenin bitki ve orman örtüsünün zarar göreceği, bölgede uygulanan ekolojik tarımı sona erdireceği, kısaca ekolojik ve toplumsal yıkıma yol açacağı ortadadır” dedi. İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu’nun da yerinde incelemelerde bulunacağını söyleyen Av. Aydın Özcan, “İzmir’in suyunun zehirlenmesine izin vermeyeceğiz. Bu nedenle çevreyi kirletme suçu işleyen şirket sahibi ve yetkilileri ile görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmalden dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

Etiketler: İzmir'i su kaynakları, Altın madeni

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle