Karaoğlu: “hormonlu” iddiaları saçma

11 Şubat 2018 19:35
Karaoğlu: “hormonlu” iddiaları saçma

Karaoğlu: Vatandaşlarımız burada şunu çok iyi anlamalıdır ki, her gördüğünüz büyük meyve HORMONLU değildir, biz Ziraat mühendisleri, meyveleri büyütebilmek için bir sürü teknik uygulamalar yapıyoruz

Sabah Gazetesinde manşetiyle yer alan “Bursa'da hormonlu sebze-meyve alarmı”  haberinin spotu şöyleydi:

“Bursa'ya giren sebze ve meyvenin yüzde 76'sı kaçak ve kayıt dışı çıktı. Kaçak nedeniyle Büyükşehir'in yıllık kaybı 13 milyon lira. Tek çare ise 2011'de hazırlanan hal yasasının eksiksiz uygulanması…”

Haberde demeci yer alan Bursa Sebze Meyve Komisyoncu İş Adamları Derneği Başkanı İsmail Aslım,kaçak sebze meyve girişinin gelirlerini azalttığını anlattı. Kaçak gelen meyve ve sebzenin hormonlu olduğunu ileri sürdü. Ancak “hormonlu” iddiası sebzelerden alınan numuneler üzerinde yapılmış bir incelemeye dayanmıyordu. Tüketicinin kaçak sebzeye ilgisini azaltmak için “hormonlu deyip çıkmıştı.

Benzer bir haber de ATV televizyonunda yer alıp yöremizde yetişen çilek, hıyar ve başka meyve, sebzeler “hormonlu” diye damgalanınca Ziraat Mühendisleri Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal KARAOĞLU yazılı bir açıklamayla meyvemizi ve sebzemizi yetiştiren çiftçimizi savundu. “Hormonlu” iddialarının asılsız olduğunu bildirdi. Karaoğlu’nun yazılı açıklaması şöyle: 

KAMUOYUNUN VE HALKIMIZIN DİKKATİNE;                                                                                                                                          09.02.2018

Bir televizyon kanalı (ATV) yanlış ve gerçekle alakası olmayan bilgilerle, çiftçilerimizin ve ziraat mühendislerimizin nice zorluklarla ürettikleri meyveler ve sebzeler hakkında, konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişileri televizyon kanalına çıkartarak,  reyting uğruna vatandaşlarımızı yanıltmaktalar ve kafalarını karıştırmaktadırlar. Özellikle her büyük olan meyvenin hormonlu olduğu vurgusu yapılarak, vatandaşlarımız yanıltılmaktadır.

Her defasında hıyar, çilek gibi meyvelerin hormonlu olduğunu söylemekteler. Bu kişilerin şunu bilmesi gerekir, Hıyar ve Çilekte kesinlikle hormon kullanılmaz, çünkü bu bitkiler PARTENOKARPİK dediğimiz döllenme olmadan, tohumsuz meyve oluşumu göstermektedir. Çilek, yüzlerce dişi organın birleşerek oluşturduğu yalancı bir meyvedir, yani çilekte döllenme diye bir olay yoktur, bundan dolayı hormon kullanılmaz.

Bu tür açıklamalar bilgi kirliliğidir ve halkımızı aldatmaktan başka bir şey değildir.

Zirai ilaç ve gübreler, Tarım Bakanlığımızın izni ile faaliyet gösteren,  zirai ilaç bayilik belgesi olan ziraat mühendislerimiz tarafından satılmaktadır, eczanelerde zirai ilaç satışı yapılmamaktadır, haberi yapan muhabirin konuyla ilgisi olmayan kişiye sorduğu soruya, o kişinin eczanelerden bu ilaçları kolayca bulunabilirsiniz ifadesi, zaten haberin şaçma olduğunu açıkça göstermektedir.

Vatandaşlarımız burada şunu çok iyi anlamalıdır ki, her gördüğünüz büyük meyve HORMONLU değildir, biz Ziraat mühendisleri, meyveleri büyütebilmek için bir sürü teknik uygulamalar yapıyoruz. Mesela, bir ağaçtaki meyve, ağacın besleyebileceğinden fazla ise, fazla olan meyveleri seyreltme yaparız, gerekli tahliller (toprak ve yaprak tahlili) yaparak, bitkilerdeki besin eksikliklerini belirleyip, ona göre bitkilerin ihtiyacı olan besinleri uygularız, nasıl ki, insanlar besine ihtiyaç duyuyorsa, bitkilerin de besine ihtiyaçları vardır. Besin maddeleri başka, enzimler başka, hormonlar başka şeylerdir, lütfen konuya hakim olmayan kişileri ekranlara çıkartıp reyting uğruna, halkımızın kafasını karıştırmayalım.

Kışın meyvelerin tatlı olmaması, asitesinin düşük çıkması, o meyvenin doğal olmadığı, genleriyle oynandığı anlamına gelmez. Toprak özellikleri, güneş ışığı ve sıcaklığın az olması ve değişik iklim özelikleri, meyvelerin tadı ve asitesini değiştirmektedir. Yaz aylarındaki meyvelerin tatlı olmasının sebebi, güneş ışığından bitkilerin daha çok faydalanmasından dolayıdır.

Tarım Bakanlığımız, meyve ve sebzelerin satıldığı hallerinden, pazarlardan devamlı zirai ilaç kalıntılarıyla ilgili numuneler alıp, tahlil laboratuvarlarına gönderip tahlil yaptırmaktadırlar. Yani Tarım Bakanlığımız tarafından meyve ve sebzeler devamlı denetlenmektedir.

Yağmur, çamur ve gece, gündüz demeden halkımıza meyve ve sebzeleri üretmeye çalışan çiftçilerimiz ve ziraat mühendislerimizin emeğini gasp etmeyin ve lütfen biraz da olsa çekilen emeğe saygı duyunuz.

Bu tür reyting uğruna yapılan yalan ve asılsız haberler,  biz Ziraat Mühendislerini çok üzmüştür, bu haberi yapan tv kanalını ve muhabirini Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak esefle kınıyoruz. Doğru haber yapacaksanız, konusunda uzman olan Ziraat Mühendislerimizden bilgi alabilirsiniz. Vatandaşlarımızın böyle reyting uğruna yapılan haberlere itibar etmemesini önemle rica ediyoruz. Saygılarımızla…

Mustafa Kemal KARAOĞLU

Ziraat Mühendisleri Odası

 Mersin Şube Başkanı

Etiketler: hormonlu meyve, hormonlu sebze

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle