Karlov suikasti aydınlatılıyor

21 Aralık 2017 04:42
Karlov suikasti aydınlatılıyor

Suikastın Türkiye ve Rusya ilişkilerini bozmak amacıyla gerçekleştirildiği ve cinayetin arkasında FETÖ parmağı olduğu Ruslara iletildi.

Rus heyetin de Karlov’u öldüren polis Altıntaş’ın bilgisayar hard diskinden kurtarılan FETÖ odaklı belgelerin bu tespiti güçlendirdiği kanısında olduğu öğrenildi

Türker Karapınar – Ankara - MİLLİYET

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık 2016’da silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada, savcılık ve emniyet yetkilileri ile Rusya’dan gelen soruşturma heyetinin yaptığı görüşmeden çarpıcı bilgiler günyüzüne çıktı. Ankara’ya gelen Rusya heyetinde savcı, güvenlik ataşesi, Acil Durum Bakanlığı ve adli tıp yetkilileri yer aldı. Önceki gün Ankara Adliyesi’nde temaslarda bulunan heyet, Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma hakkında savcılık yetkililerinden bilgi aldı. Rus heyet, dün de Ankara Emniyet Müdürlüğünü de ziyaret ederek soruşturmaya ilişkin görüşmeler yaptı. Heyet, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü yetkilileri ile bilgi alışverişinde bulundu. Alınan bilgiye göre Türk yetkililer, suikastın Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiyi bozmak amacı güttüğünü, Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın, FETÖ’nün amaç ve saiki doğrultusunda cinayeti işlemeye azmettirilmiş veya yönlendirilmiş olduğu bilgisini yabancı heyetle paylaştı. Rus heyetin de özellikle Altıntaş’ın bilgisayar hard diskinden silindikten sonra kurtarılan FETÖ odaklı belgelerin bu tespiti güçlendirdiği kanısında olduğu öğrenildi.

Hard diskten çıkanlar

Soruşturma kapsamında cinayetin ardından Altıntaş’ın bilgisayar hard diskine el konulmuştu. Hard diskin alınan imajı Türk ve Rus heyetlerinin ortak çalışması sonucu çözüldü. Hazırlanan raporda, Altıntaş’ın bilgisayarında, “Gülen”, “Hizmet”, “FETÖ”, “Nur Cemaati” başlıklı bazı dosyaların silinmiş olduğu tespit edildi.

Altıntaş’ın olay yerinde bulunan cep telefonunun şifresi bütün teknik çalışmalara rağmen kırılamamıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yabancı bir ülkedeki firma ile temasa geçti fakat firmanın astronomik rakam talep etmesi ve garanti de vermemesi üzerine bu girişim sonuçsuz kaldı. Telefonun şifresinin kırılması için ne gerekiyorsa yapılması kararlaştırıldı.

Seçildi ve yetiştirildi

Savcılığın tespitlerine göre, “Eylemin Karlov’un şahsına yönelik olmadığı, o tarihte kim Rusya’nın Ankara Büyükelçisi olsaydı onun öldürüleceğinin planlandığı” anlaşıldı. “FETÖ’nün Altıntaş’ı bu iş için yetiştirdiği, kendisinden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin öldürülmesinin istendiği” iddia edilirken, “Altıntaş’ın örgüt için kripto bir eleman olduğu, sağlık sorunları üzerinden örgütün Altıntaş’ı kendisine bağladığı” öne sürüldü. Altıntaş’ın 2013’te örgütle irtibat ve bağının kesildiği ve cinayete kadarki zaman diliminde, “El Kaide”, “DAEŞ” gibi farklı terör unsurları ile “Nur Cemaati” gibi dini gruplarla temas kurması sağlanarak, FETÖ izinin kaybettirilmesine çalışıldığı anlaşıldı. ByLock kullanmayan  Altıntaş’ın, görüşmelerini gizlemek için kendisine mail attığı, bu maile yanıtın bu şekilde verildiği anlaşıldı. Cinayetin işlendiği 19 Aralık’ta VPN ile uzaktan erişim yoluyla bilgisayara bağlanan bir örgüt yöneticisinin bu mailleri sildiği tespit edildi.

Rus elçi Moskova’da anıldı

Geçtiğimiz yıl suikasta kurbang iden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölüm yıl dönümünde Moskova’da yaşadığı evin duvarına asılan diplomatın rölyefi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından açıldı. Anmaya Rusya Dişileri Bakanlığı diplomatları, Karlov’un eşi Marina Karlov, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve Rusya’da faaliyet gösteren Türk iş adamları katıldı. Lavrov törende yaptığı konuşmada, “Büyükelçi Karlov, dostumdu; en yakın dostlarımdan bir tanesiydi ve en iyi diplomatlarımızdan bir tanesiydi. Hiçbir zaman onu unutmayacağız” diye konuştu. 

Etiketler: Karlov suikasti

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle