KILIÇDAROĞLU’NA ABDULLAH GÜL PAZARLAMASI

Son Güncelleme : 28 Ekim 2017 08:10
KILIÇDAROĞLU’NA ABDULLAH GÜL PAZARLAMASI

CHP Genel Başkanı, "Laiklik endişesi olmadığını" tek kelime (YOK) diyerek cevaplandırırken, neden bu denli güven içinde bulunduğunu açıklamıyor. CHP Genel Başkanı bu sorulardan hiçbirine "Abdullah Gül bizim adayımız olmayacaktır" demiyor. Kapıyı "çatı adayına" kapatmadığını “Ben Abdullah Gül’ü ziyarete gittim.” “Kendisine her zaman saygı duyarım.” gibi cümlelerle ifade ediyor

CNN Türk’te Dün akşam yapılan Kemal Kılıçdaroğlu programı, önümüzdeki dönemin gündemini oluşturacak soru cevaplarla geçti.

Görevden istifa ettirilen Belediye Başkanları, tutuklu yargılanan milletvekilleri ve gazeteciler gibi zaten günlük açıklamalarla belli edilen CHP nin tutumu ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun sözleri sonrasında, yayıncı kuruluşun temsilcileri gazetecilerin soruları ile iki önemli konu gün ışığına çıktı. Bunlardan birincisi CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Laiklik Endişeniz Var mı?” sorusuna tek kelimeyle verdiği cevap; YOK.  Açık bir biçimde AKP Politikasının destekçisi dört gazeteciden oluşan sorucuların ‘kayıt altına almak amacıyla’ yönelttikleri bu soruya Kılıçdaroğlu ‘yok’ diyerek ileride sık sık karşılaşacağı bir cevap vermekle yetindi. CHP Genel Başkanı, ‘Laiklik endişesi olmadığını’ tek kelime (YOK) diyerek cevaplandırırken, neden bu denli güven içinde bulunduğunu açıklamıyor. Soruları soran gazeteciler de konuyu genişleten bir başka soru sormuyorlar. Amaçları ‘Laiklik endişesinin CHP de bile bulunmadığını’ en yetkili ağızdan tespit ettirmek olmalı. Kuşkusuz bunu Sokaklarda ‘laiklik elden gidiyor’ diye protesto peşinde koşan CHP Kadın Kollarına anlatmaları gerekiyor. İnsanlar kendilerini Kılıçdaroğlu kadar ‘endişesiz’ hissetsinler diye.  Bu cevap CHP’yi parti olarak da bağlayan bir açıklama ise  Hükümetin hızlandırdığı laiklik dışı ve cihatçı eğitim sistemi, Atatürk isminin okul kitaplarından kaldırılması, Müftü-İmam nikahı ve bir dizi gerici gelişme ‘Laikliğe Yönelik bir Tehlike’ olarak görülmeyecek demektir. Laiklik tehlikesi yok diyen CHP Genel Başkanı  yaklaşık olarak aynı tutumu  Müftü nikahı sorusunda da devam ettiriyor, Müftü Nikahını Laiklik dışı bir gelişme olarak görmüyor ve ‘Müftü Nikahına neden karşı çıkıyorsunuz? sorusuna “Ya Müslüman olmayanlar bizim din adamlarımızda nikah kıysın derlerse” diye bir sıra dışı bir cevap veriyor.

  Abdullah Gül için 4 Soru

CNN TÜRK programının Kemal Kılıçdaroğlu röportajında Abdullah Gül’ün  Cumhurbaşkanlığına ‘Çatı Adayı’ olması ile ilgili dört soru var. Gerçekte bu Programdan akılda kalacak ve altı çizilecek olan bölümler de bunlar. CHP Genel Başkanı bu sorulardan hiçbirine ‘Abdullah Gül bizim adayımız olmayacaktır’ demiyor. Kapıyı ‘çatı adayına’ kapatmadığını ‘ Ben Abdullah Gül’ü ziyarete gittim. Kendisine her zaman saygı duyarım…  “Abdullah Gül tarafsız mıydı?” sorusuna cevaben; “Büyük ölçüde. Ama Anayasa’ya aykırı bazı kararları imzaladığını biliyorum… Abdullah Gül Ülkenin sorunlarını yakından izliyor. Zaman olursa tekrar görüşmek isterim… Abdullah Gül, Eski Partisi ile aynı şekilde düşünmediğini kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ifade etti.” gibi cümlelerle ifade ediyor.

CNN Türk Programında Kılıçdaroğlu ile yürütülen soru cevap röportajından CHP’nin Abdullah Gül’e ‘evet’ diyeceği sonucu çıkarılamaz. Ortada olan CNN türk programına katılan gazetecilerin net olarak bir ‘pazarlama’ peşinde oldukları. Başkan adaylıkları konusu henüz resmiyete dökülmediğinden şimdiye kadar köşe yazarlarının ‘Kulis Sızdırmaları’ masalıyla yaptıkları “manüpülasyon” girişimlerinin  daha üst düzeydeki bir versiyonu olan CNN Türk PRcılığı, büyük bir olasılıkla, Abdullah Gül cihetinden atılacak bir adım ile gündeme taşınacaktır önümüzdeki günlerde.  Abdullah Gül, Atlantik’in her iki yanının adayı Cumhurbaşkanlığı yada Başkanlık için.  Türkiye’de de ismi bir ‘çatı adayı’ olarak zikredildiğinde büyük bir tepki görmüyor. Oysa biliyoruz ki, CHP, Hiç bir Şeyden çekmedi “Çatı” lardan çektiği kadar… 

Mahir Tan LondraPosta-Londra

Etiketler: Kılıçdaroğlu, CHP, Abdullah Gül

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle