KİRLENEN DÜNYANIN TEMİZ KALMIŞ KÖŞESİ

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2017 00:08
KİRLENEN DÜNYANIN TEMİZ KALMIŞ KÖŞESİ

Yazlıkçılarımızdan gelirken yanlarında silah getirmemelerini rica ediyoruz. Kaçak avcılıkla çok mücadele ettik. Bir de yaz tatili için eğlence niyetine kedi veya köpek alıp, tatil bittiğinde onları terk etmesinler. Terk edilmek her canlıya acı verir.

Yusuf Çelik

“Yaylaya çıkmayanın ya aklı yoktur, ya da parası”…İlk kez Çukurova’da duyduğum bu söz, başlangıçta biraz garibime gitmişti. Ama itiraf edeyim ki, hiç de haksız değil. Çünkü Adana, Tarsus veya Mersin’den kuzeye doğru yola koyulursanız bazen yarım saat, en çok bir saat sonra kendinizi serin bir yaylada bulursunuz. Çukurova’lılar kavurucu sıcaktan kurtulmak için Haziranın başından itibaren kendilerini bu yaylalara atarlar. Ama içlerinde bir tanesi var ki, üstünlüğünü kimse tartışmıyor: Çamlıyayla. Nedenini Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı’dan öğreniyoruz:

“Gelenler, ‘Kirlenmiş dünyanın temiz kalmış köşesi ‘diyorlardı. Doğru bulduğumuz için bu sloganı biz de benimsedik. Bizi diğer yaylalardan ayıran, klimatik bir havaya sahip olmamızdır. Diğer bazı yaylalardaki gibi esen rüzgâr sizi rahatsız etmez. Ayrıca çirkin yapılaşmaya izin vermiyoruz. Bir dönümün içinde yalnızca bir ev yapabilirsiniz, o da en fazla iki katlı olabilir. Bunu da karara bağladık, 25 yıl sürecek. Sakin ve huzurlu bir ilçedir, vukuat olmaz. Eski ismi Namrun olan ilçemiz, iğne oyası ile de ünlüdür. Her yıl Ağustos ayında İğne Oyası Festivali yapıyoruz. Çevremizde gezilip görülecek birçok mekân vardır. En önemlileri arasında Namrun ve Sinap Kaleleri, Sarıkavak Kanyonu, Cehennem Deresi, Kadıncık Barajı Gölü, 1100 yaşındaki Anıt Ardıç Ağaç’ı sayabiliriz. Konuklarımızı ağırlayacağımız bir de Dağ Otel’imiz var”

NÜFUS 2800 İKEN 100 BİN OLURSA

En büyük sıkıntımız nüfusa göre verilen ödeneğin yetersizliğidir. Yani biz 2800 nüfusa göre ödenek alıyoruz ama Haziran-Eylül ayları arasında nüfusumuz 100 bine çıkıyor. Yükümüz önceleri daha da ağırdı. Büyükşehir’e bağlandığımız için sinekle mücadele, ulaşım, su ve kanalizasyon gibi sorunları onlar çözüyor. Mersin Büyükşehir ve Tarsus Belediye Başkanlarımızın yazlığı buradadır. Adana Belediye Başkanı da yazın sık sık uğrar. Bir ihtiyacımız olursa yardımcı oluyorlar. Nüfusumuz küçük ama bir kısmı asfaltsız 600 km. toplam yolumuz var. Çöpleri toplamak büyük sorun oluyor. Yazlıkçılarımızın büyük çoğunluğu anlayış gösteriyor. Bazıları da buranın yayla olduğunu unutup, şehirde sahip oldukları konforu burada da istiyorlar. İlçemizde 6 ay kalan emeklilerimiz var. Onların nüfuslarını buraya almalarını rica ediyoruz.

SİLAH GETİRME, EVCİL HAYVANINI TERKETME

Yazlıkçılarımızdan ricamız biraz daha sabırlı ve anlayışlı olup bu güzel havanın keyfini çıkartmalarıdır. Kuralsız avcılıkla sıkı bir mücadele verdik, epey de yol aldık. Şimdi kuş sesleriyle uyanıyoruz. Onlardan, gelirken yanlarında silah getirmemelerini rica ediyoruz. Bir de yaz tatili için eğlence niyetine kedi veya köpek alıp, tatil bittiğinde onları terk edenlere seslenmek isterim: Üzülerek seyrettiğimiz bir Kamu Spotunda belirtildiği gibi “terk edilmek her canlıya aynı acıyı verir”

Başkan İsmail Tepebağlı, sadece hanımların dükkân sahibi olabildiği bir de çarşı açmış: Kardelenler Çarşısı. Çarşının olduğu meydanda küçük bir müze ve iğne oyalarının sergilendiği bir bölüm de mevcut. Yolu Çamlıyayla’ya düşenlere önerimiz: Kardelenler Çarşısına mutlaka uğrayın ve kadınlarımızın el ürünü yiyecek, içecek ve giyeceklerle tanışın. Özellikle de üzeri cevizli tarçınlı baharat çayı kaynar’ı içmeden ve dağlardan günlük getirilen kar ile yapılan karsambaç’ı tatmadan dönmeyin.

Etiketler: Çamlıyayla, Namrun

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle