Lapseki Belediyesi kanunsuz köpek topluyor

Son Güncelleme : 01 Kasım 2017 08:11

Geçtiğimiz gün Çanakkale'ye bağlı Lapseki İlçe Belediyesi sokakta kendi halinde yaşayan üç küpeli köpeği alarak 5199 Sayılı hayvanları Koruma Kanununu çiğnedi. Tartışmalardan anlaşıldığı kadarıyla alınan köpekleri; köpeği sokaktaki sahipsiz köpekler nedeniyle rahat dolaşamayan bir belediye encümen üyesi şikayet etmişti.

Belediyelerin bundan sonra sokakları köpeklere dar edeceği anlaşılıyor. Eyüp Sultan Belediyesinin katliama dönüşen köpek toplamasından sonra Lapseki'de de köpek toplama işi despotluğa dönüştü. 

Çanakkale’ye bağlı Lapseki İlçesi Belediyesi Zabıta görevlileri geçtiğimiz gün “çocukları korkutuyor” ve “ısırma tehlikesi var” gerekçeleriyle sokaktaki küpeli köpekleri topladı.

Köpekleri vermemek için direnen hayvan sever İnci hanım, köpeklere kendisinin baktığını belediye tarafından kısırlaştırıldıktan sonra küpelendiklerini, zabıtanın köpekleri alma yetkisi olmadığını belirtti.

Köpekleri almaya gelen zabıta görevlileri, köpeklerin bağlanmaları gerektiğini, sokakta başıboş dolaşmaları halinde alabileceklerini ileri sürdü. Olaya müdahale etmeye gelen polis de zabıta görevlilerinin bu tutumuna destek oldu.

Zabıta görevlileri ve polis 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunundan habersizdi. Kanun köpeklerin yaşadıkları yerleri onların doğal yaşama alanı sayıyordu ve bağlanmaları koşulunu getirmiyordu.

Küpeli köpekler alınıp rehabilite edildikten sonra kanun uyarınca alındıkları yerlere bırakılan köpeklerdi

Zabıta görevlilerinin köpek toplama yetkisi yoktu. Polis de zabıta görevlileri de bunu bilmiyordu. Zabıta görevlileri bağlanmadığını gerekçe göstererek kopekleri alarak kanunu çiğnedi. İnci Hanım köpekleri vermemek için direndi. Köpek toplama işi polisin de desteğiyle despotluğa dönüştü…

Detaylar için videoyu izleyin

Etiketler: kopek, sahipsiz köpek, köpek toplama, Lapseki Belediyesi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle