LGBT'nin nefretle ve ayrımcılıkla mücadelesi

08 Haziran 2017 08:21
LGBT'nin nefretle ve ayrımcılıkla mücadelesi

LGBT, (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) kelimelerinin ilk harflerinden oluşuyor. Onur Haftası (Gay Pride) ilk kez 1969 yılının 2 Kasım’ında New York’ta yapılan yürüyüşle başladı. LGBT üyeleri, her yıl düzenledikleri etkinliklerle toplumda ayrımcılığa baş kaldırıyorlar. Türkiye'de ilk yürüyüş 2003 yılında İstanbul'da yapıldı. Mersin’de de örgütlenen LGBT, Onur Haftası kapsamında bir dizi etkinlik programlamıştı. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Mersin’de de çeşitli kuruluşların tehdidiyle

 LGBT Bildirisi:  

Bu yıl Mersin’de üçüncüsü düzenlenen Onur Haftası; homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından tehdit ediliyor, hedef gösteriliyor. Mersin Onur Haftası Milat gazetesinin nefret söylemi içeren haberinden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildi. Onur Haftası Komisyonu; Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, Beyza Piliç, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği’nin etkinlik yapacakları mekanları hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit etti.

Geçtiğimiz yıllarda Ankara’da Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanması, İstanbul’da onur yürüyüşlerine polis saldırısı ve tehditler, Denizli’de onur yürüyüşünün tehdit edilmesi ve daha birçok nefret eylemi; biz LGBTİ+ları, nefret ve ayrımcılık karşıtlarını yıldırmayı hedefledi. Bu yıl da Mersin Onur Haftası’nın tehdit edilmesi ile hedeflenen bu toplumun ve dünyadaki bütün toplumların parçası olan LGBTİ+’ları yalnızlaştırmak, güçsüzleştirmek ve dışlamaktan başka bir şey değildir.

Bizler; homofobi, bifobi ve transfobiye karşı gettoları değil kentin tamamını istediğimiz mücadelemize devam edeceğiz. Kentlerde, sokaklarda, mahallelerde, köylerde, yaşamın olduğu her yerde varız. Yok saymanız, dışlamanız, şiddet uygulamanız sizin ayıbınız!

Demokratik bir düzen ancak ve ancak ifade ve örgütlenme özgürlüğünün tesis edilmesiyle mümkündür. Haftaya çağrı metninde de denildiği gibi,

“Bugün payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarken, el konulan emeğimizin hesabını sormaya, kaderimizi başkalarının elinden almaya, geleceğimizi kendimiz tahayyül etmeye cesaret ettik. Bu cesaretimizi de; tıpkı sıkıştırıldığımız, sınırlandırıldığımız alanlarda; evde, sokakta, işyerinde, okulda yeniden filizlenen ve mozaik gibi yan yana gelerek birbirimizden aldık. Savaşa karşı barışın, korkuya karşı cesaretin, zulme karşı tüm ezilenlerin yanında dururken; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gördük.”

Yetkililere sesleniyoruz: Suça ortak olmayın!

Toplumsal barış ve huzuru tehdit edenler, ayrımcılık ve nefreti yaygınlaştıranlardır. Zulüm gören, yaşam hakkı elinden alınan, kentten sürülmek istenen LGBTİ+’ların kendilerini ifade edebildikleri Mersin Onur Haftası etkinliğinin güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuz.

Onur Haftası’na ve LGBTİ+’lara yönelik tehdit ve saldırı çağrıları, insan haklarının temel ilkelerini çiğneyerek ifade ve örgütlenme özgürlüğümüzü ihlali ediyor. Gerçekleştirilen hakaretlerle açıkça nefret ve ayrımcılık suçu işlenmektedir. Bu tehditler karşısında yetkililere düşen biz LGBTİ+ bireyler için adaleti ve güvenliği sağlamaktır. İnsan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde bir Onur Haftası’nı gerçekleştirmemizi sağlaması gerekmektedir.

Bu şartlar altında ayrımcılığa karşı duran, temel insan haklarını savunan, eşitlik ve özgürlükten yana herkesi dayanışmaya davet ediyoruz. LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelesi; bütün çeşitliliğiyle toplumun demokratikleşmesi mücadelesidir.

Biz aşağıda imzası bulunan LGBTİ+ ve insan hakları kuruluşları olarak nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiriz. Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği, Mersin Onur Haftası Komisyonu ve Mersin’de yaşayan LGBTİ+’lar yalnız değildir!

Sesimize kulak veren, özgürlük ve eşitliğin herkes için hava kadar elzem olduğunu bilen herkesi hafta boyunca bizlerle olmaya, el ele durmaya, nefrete karşı yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

 

Vardık, varız, var olacağız!

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle