CHP 24 Haziranda kendi ayağına kurşun sıktı

06.07.2018 14:07

Ender ErdemilSosyal medya hesabımda, CHP’liler seçimde HDP’ye barajı aşırtmak için oy devşirmeye çalışırlarsa Mersin’de 3 milletvekilini anca çıkarır diye yazmıştım. Yok hayırseverliği bırakır iyi bir çalışma yaparlarsa 5 milletvekili çıkarır, 6.’yı da zorlar da demiştim…

7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’ye oy devşiren CHP, yüzde 28.95 oyla 3 milletvekilinde kaldı. HDP yüzde 17.85 oyla 2 milletvekili çıkardı. CHP, HDP’ye bir milletvekilliği bağışlamıştı…

1 Kasım’da yenilenen seçimlerde, HDP’ye oy devşirilmesi desteklenmediğinden CHP yüzde 30.5  olya 4 milletvekili çıkardı. HDP 1 milletvekilinde kaldı.

24 Temmuz 2018 seçimlerinde HDP’ye oy devşirme işi ciddi tutuldu. Evlerde konuşulan şuydu: “2 oy CHP’ye, 1 oy HDP’ye”

24 Haziran’dan kısa süre önce Cumhuriyet Halk Partilileri, “bazı Yenişehir ilçe üyelerinin ev ev dolaşıp HDP’ye oy istediklerini, önlem almazlarsa, bu çalışmanın CHP seçmeninin tepkisine yol açacağı, bir kısım CHP seçmeninin İyi Partiye yönelebileceği” konusunda uyarmıştım.

24 Haziran seçimlerinde sonuç uyarılarımda öngördüğüm gibi çıktı.

CHP’nin oy oranı 7 Haziran’da aldığı oyun da; 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyun da gerisine düştü. Yüzde 26.89’da kaldı. Bir kısım oylarını HDP’ye devşirdiği, bir kısım oylarını da İyi Partiye kaptırdığı anlaşıldı. 3 milletvekili anca çıkarabildi. HDP ve İyi Parti ikişer milletvekili çıkardılar.

Cumhuriyet Halk Partisi bir hayır kurumu gibi davranmış, bir milletvekilliğini HDP’ye bir diğerini de İyi Partiye bağışlamıştı…

CHP’nin sevgili milletvekili adayları; özellikle oyları yeniden saydırma mücadelesini izlediğim 4. Sıra adayı Nevin Zaimoğlu ve 5. sıra adayı Mehmet Saydam; milletvekillikleriniz CHP İl yönetiminin göz yumduğu HDP’ye oy devşirme çalışmaları nedeniyle engellenmiştir.

Oylarınızı sizin adınıza başka bir partiye devşirenler;  başka bir bölüm oyun da bir başka partiye kaçmasına yol açmışlardır.

Emeğinizi, maddi, manevi fedakârlıklarınızı hiçe saymışlar, milletvekilliğinizi başka partiye bağışlamışlardır.

Öte yandan, öngörüsüzlük, süreci kötü yönetme, beceriksizlik gibi pek çok faktör de CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı sonuçların bile gerisine düşmesine yol açmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Örgütü, 24 Haziran seçimlerinde başarısız olmuştur.

Siz CHP’li olmayan CHP İl Başkanı; bu konuda özeleştiri yapıp, CHP İl yönetimini becerikli adamlara teslim etmeyi düşünmez misiniz?

Ender Erdemil 6 Temmuz 2018