Mersin Büyükşehir Belediyesinden kısırlaştırma değil cinayet

Son Güncelleme : 23 Kasım 2017 03:11
Mersin Büyükşehir Belediyesinden kısırlaştırma değil cinayet

Mersin Büyükşehir Belediyesi tutanaklar teslim aldığı, sahipli olduğu bilinen köpeği alelacele kısırlaştırıp 3 günde sokağa saldı. Ameliyat yarası iltihaplanan köpeği bir hayvan sever kurtardı. Yaşananlar kısırlaştırma mı? Cinayet girişimi mi sorusunu akla getirdi

19 Kasım 2017 Pazar günü bir hayvan sever Mezitli’de boynunda tasması ve gezdirme kolanı olan bir köpek buldu. Golden Retriever ırkı köpeğin sahipli olduğu belliydi. Bir süre aradıktan sonra sahibini bulma umudunu yitiren hayvan sever, köpeğin korunmaya alınması için Mersin Hayvan Dostları Derneğini aradı.

Dernek yetkilisi de hayvan severe, köpeği korumaya alması için Mersin Büyükşehir Belediyesinin barınağını aramasını salık verdi.

Büyükşehir Belediyesine güvenmek gerekiyordu. Zira Vali Yardımcısı Halil Karbuz Dernek yöneticilerine: hayvanları koruma konusunda devlet kurumlarına güvenmeleri gerektiğini söylemişti.

Hayvan sever Çağrı Merkezini aradı. Çağrı Merkezinden aldığı yanıt ilginçti: “Sahipli köpek almıyoruz. Sonra sorun çıkıyor.”

Mersin Hayvan Dostları Derneği yetkilisi Çağrı Merkezini arayarak, kaybolmuş köpeği korumaya alma görevlerini hatırlattı.

Kısa süre sonra da köpek tutanakla Mersin Büyükşehir Belediyesi görevlilerine teslim edildi.

19 Kasım’da Mersin Büyükşehir Beldiyesinin Barınağına teslim edilen sahipli köpek 3 gün sonra 22 Kasım’da bir hayvan sever tarafından Mezitli’de bulundu. Köpek erkekti. Kısırlaştırılmıştı. Testisleri kanıyordu…

Hayvan sever köpeği hemen bir veteriner kliniğine götürdü. Yarası iltihaplanmıştı. Veteriner hekim “size veya başka duyarlı bir kişiye rastlamasa kısa sürede ölürdü.” dedi…

Hayatı kurtuldu. Onun gibi yarası iyileşmeden sokağa salınan başka köpeklerden daha şanslıydı…

Kısırlaştırma değil cinayet

Mersin Büyükşehir Belediyesi, koruma altına alması gereken köpeği, yasada gösterilen sürelere uymadan kısırlaştırdı. F0274 numaralı küpeyi takarak sokağa saldı. Hayatını hiçe saydı.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin 21. Maddesinin d fıkrası şöyle:

“Madde 21 - d) Geçici bakımevlerinde on gün süre ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, aşıları ve tıbbî müdahaleler ile kısırlaştırılmaları yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra kayıt altına alınıp, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır.”

19 Kasımda teslim aldığı köpeği kısırlaştırıp 3 gün sonra sokağa salan Mersin Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğe göre 10 gün duyuru yaparak köpeğin sahibini aramalı, sonra kısırlaştırmalı, sokağa salmadan önce de 7 gün yaralarının iyileşmesini beklemeliydi.

Yönetmelik bu süreleri boşuna öngörmemişti. 10 gün içinde köpek sahiplendirilebilir, sahipliyse sahibi bulunabilirdi. Ameliyat yarası da ancak 7 günde iyileşip mikrop almayacak hale gelebilirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi yönetmelik hükümlerine uymayarak yasaya aykırı iş yaptı. Kısırlaştırma yapmadı cinayete yeltendi. Köpeğin hayatını da hiçe saydı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi hayvan hayatına zerre kadar değer vermediklerini kanıtladı

Vali Yardımcısı Halil Karbuz’un güven veren sözlerinin de gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı…

Etiketler: köpek, kısırlaştırma değil cinayet, Mersin Büyükşehir Belediyesi

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Nilüfer Kızılçay

23 Kasım 2017 11:07
Türkiyede ki barınakların %99 aynı.Yaptıkları iş kurtarma değil,öldürme...Hepsi bir oyun.

Esma Tırpan

23 Kasım 2017 07:15
Barmak ta çalışan her bir bireyi katıl ilan ediyorum. Vede yaşattıklarını yaşamadan ölmezler inşallah. Benim kedimin katitilleri?