Mersin’de Fidanlıklarda Yoğun Çalışmalar Devam Ediyor

Son Güncelleme : 18 Nisan 2018 07:04
Mersin’de Fidanlıklarda Yoğun Çalışmalar Devam Ediyor

Mersin Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, yoğun bir çalışmanın yürütüldüğü Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, fidanlıklarını ziyaret etti. Bölge Müdürüne Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Mut Orman İşletme Müdürü Serdar Kılınç, Fidanlık ve Orman İşletme Şefleri eşlik etti.

Mersin Orman Bölge Bölge Müdürlüğünde 3 adet Fidanlık Şefliği (Tarsus, Mut, Anamur ) ve bunlara bağlı 6 adet fidanlıkta çalışmalarını sürdürüyor.  Fidanlıklar, Orman Genel Müdürlüğünün yapacağı Ağaçlandırma, Erozyon Kontrolü ve Rehabilitasyon çalışmalarında ihtiyaç duyduğu orman ağaçlarını yetiştirmenin yanında, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile özel kişi ve kuruluşların orman ağacı, süs bitkisi fidan ve tohum taleplerini karşılıyor. Mersin Orman Bölge Müdürlüğünün fidanlıklarında komşu Orman Bölge Müdürlükleri için de fidan üretimi yapılıyor.

Bölge Müdürlüğünden verilen bilgilere göre, Mart ayı sonu itibariyle ü 2018 yılı fidan üretim programı 8 milyon adet. Bakımlarla beraber bu sayı 16.750.00o’e yükseliyor. Bölge Müdürlüğü Tarsus, Anamur, Mut fidanlıklarında fidan üretiyor.  Mut fidanlığında Ceviz üretimine önem verildiği belirtildi. 2018 yılında 30 bin aşılı,50 bin torbalı (aşısız), 150 bin çıplak olmak üzere toplam 230.000 Ceviz fidanı üretimi yapılacak. Mut Fidanlık Şefliğinde 30 bin adet ceviz fidanına Yalova, Şebin, Bilecik, Maraş, Chandler ve Fernor cinslerinde aşı yapılıyor. Üretilen ceviz fidanları 8 Orman İşletme Müdürlüğünde gelir getirici türler ve ceviz eylem planı kapsamında yapılan ağaçlandırmalarda kullanılıyor. Ayrıca piyasada ihtiyaç sahiplerine de satılıyor.

Etiketler: Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, fidan üretimi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle