MERSİNLİLER, MERSİN’İN SAKİNLERİ DEĞİL, SAHİPLERİ OLMALIDIR!

20 Şubat 2018 19:39
MERSİNLİLER, MERSİN’İN SAKİNLERİ DEĞİL, SAHİPLERİ OLMALIDIR!

Makine Mühendisi Serdar Erkan geçtiğimiz gün Teniz Kulübünde bir basın toplantısı düzenleyerek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı. Serdar Erkan şunları söyledi:

Ortaokul çağlarında Mersin’e gelerek, çocukluk ve gençliğinde yarım yüzyıla yakın  Mersin’in ilçelerinde, mahallelerinde, plajlarında, ören yerlerinde, dağlarında ve kırlarında  farklı din ,mezhep ve kültürleri ile  yosun, portakal ve limon çiçeği kokularının, tantuni kokusu ile karıştığı sokaklarında kentimizin onuru sporcu Mersinli Ahmet ve Nurullah İVAK ile selamlaşmanın gururunu yaşamış; Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın pistlerinde atletizm çalışması yaparken veya kentin içindeki halk plajında  kum üstünde futbol oynarken kentteki olimpiyat ruhunu çocuk ruhunda hissetmiş, üniversite yıllarından sonra evlenerek, bu barış  ve dostluk kentine yerleşmiş, çocuk büyütmüş, geçimini Mersin’de sağlamış;  çok güzel dostluk ve arkadaşlıklar edinmiş ve Mersin’in  acılı ve sevinçli günlerine tanıklık etmiş, benimle benzer duygu ve düşünceleri paylaşan Mersinlilerin temsilcisi  olarak karşınızdayım.  

Bizler, yaklaşan yerel seçim sürecinde, bir taraftan, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı koşullarda, Cumhuriyetimizin ve Mersin’in geçmişte bizlere yaşattığı bu değerli anıları hala zihinlerimizde capcanlı  yaşıyoruz. Ancak diğer taraftan ortak geleceğimiz için çevremizde kaybettiğimiz mekanların ve değerlerin anılarını çocuklarımıza yaşatamamanın üzüntüsünü de içimizde sır gibi taşıyor, geleceğimiz için kaygılanıyoruz.

Bizler, Mersin’de çeşitli Meslek Odalarında, Demokratik Kitle Örgütlerinde(DKÖ) ve derneklerde yıllardır Mersin için  omuz omuza çalışan, ya da bazen  pazar yerlerinde karşılaşan ve benzer duygu ve düşünceleri taşıyan  Mersinliler olarak,  artık bizlerinde  geçmişte Mersin’de üstlendiğimiz tüm sorumluluk ve deneyimlerimizin ışığında, dağarcığımızdaki biriktirdiklerimizi bu güzel ve yalnız şehrimize  vermemiz gerektiğini düşündük. Bu düşünceden hareketle, Mersin’imizi  sadece  ülkemizde değil, Dünyada da  hak ettiği en  iyi bir yere getirmek ve ortak geleceğimizi kurmak amacıyla “Mersin için Yerelden Gelişme Programı”nı  hazırladık.  Bu program çalışması ile ailesinin ve kendisinin yazgısını bu güzel kentle birleştirmiş tüm Mersinlilerin ve Mersin’in kimsesi olmak istedik.

İstiyoruz ki, bu süreçte “yerel seçimlerde salt adayların kimlik, kişilik, birikim ve deneyim özellikleri ve ittifak arayışları ile seçim nasıl kazanılır?” tartışılmasından ziyade, “Nasıl bir ortak bir gelecek  hayal etmeliyiz ve hayalimizdeki  Mersin’ e nasıl ulaşırız?” sorularına da tüm Mersinli’ler olarak hep beraber yanıt arayalım.

Bu nedenle, Mersin’de önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde kurumlara ve kamuoyuna tarafımca bugün sunulan bu program bir ilktir. İçeriğinden kesitler sunduğumuz bu çalışma,  yukarıdaki sorulara kendi evrenimizden ve penceremizden bir yanıt arayışıdır. Bu yönüyle bu program bilimsel olma kaygılarını ve kıstaslarını dikkate alan,  akademik bir iddiası olmayan, ancak yerelde  bir iddiası olan bir  çalışmadır.  İstiyoruz ki, bu çalışma daha iyi ve güzel bir Mersin arayışında bir ilk başlangıç sayfası olsun. Tüm Mersinli’lerin bu program tartışmasına katılarak, önerileriyle geliştirilerek, katılımcı bir süreçte olgunlaşsın.

Çalışmada görüldüğü Mersin dahil, birçok ilin gerilemesinde, ülke kaynaklarının İstanbul ve Marmara odaklı olarak kullanılmasının ve gelişmenin Mersin gibi illerden esirgenmesinin birer politik tercih olduğu göz ardı edilirse, sorunlara doğru teşhis de, doğru önermeler de mümkün olmayacaktır. Mersin’deki bölgesel gerileme gerçeği ile yüzleşmeden, ilin sorunlarını aşmak mümkün değildir. Bu gerilemenin nedenlerini de sadece il sınırları içinde aramak eksiktir. Ya da ilin potansiyellerini sıralayarak çıkış yolu göstermek de yeterli değildir. Sorun, son tahlilde bir kaynak ve özendirme sorunudur ve kaynak dağılımına da büyük ölçüde siyasi irade karar vermekte, yerel aktörler ise bu süreçte neredeyse dışlanmış durumdadırlar.

 Son 15 yıldır devlet idaresinin her yerinde görülen ADALETSİZLİK VE EŞİTSİZLİK, devlet kaynaklarının kullanımında da görülmektedir.

Ekte görüleceği üzere benimle beraber, bu çalışmaya ODTÜ den ve MEÜ’den akademisyen arkadaşlarımın özveriyle yaptığı katkılarla  ortaya çıkmış çok yoğun bir takım  çalışmasının ve emeğin ürünüdür. Bu çalışma  45 yayımlanmış kaynak, 14 Kamu kuruluşunun  ve 9 Uluslararası, Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşunun web sitesinde yayınlanan bilgilerden yararlanılarak yapılmıştır.

Özet olarak sunduğum bu programın, Mersin’in geleceğine katkı sunması dileğimle, huzurlarınızda emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor, katılımınız nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. 20 Şubat 2018

Serdar ERKAN
Makine Mühendisi(ODTÜ)
CHP Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı

MERSİN için YERELDEN KALKINMA PROGRAMI SUNUM PLANI

 
-
ÇUKUROVA HAVZASI VE MERSİN SON 15 YILDIR GERİLİYOR

-MERSİN MERKEZİ BÜTÇE KAYNAKLARINDAN DENGELİ PAY ALAMIYOR

-MAHALLİ İDARE KAYNAKLARI VE BÖLGENİN YERİ

-GİDEREK DERİNLEŞEN BÖLGESEL FARKLAR

-MERSİN’DE İLÇELER ARASI EŞİTSİZLİKLER

-TARIM

-TARIM’DA MERSİN’İN BÜYÜME PAYI SON 15 YILDA GERİLİYOR

-ÇUKUROVA BÖLGESİ TARIMSAL ÜRETİMDE DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDEN BİLE GERİ
  GÖRÜNMEKTEDİR

-TARIMDA YEREL ÇÖZÜMLER

-TURİZM

-LOJİSTİK

-ENERJİ

-ÇEVRE/SAĞLIK/KENTSEL İYİLEŞTİRME

-ÇEŞİTLİ ÇEVRE YATIRIMLARINDA TÜRKİYE ORTALAMASI VE MERSİN 2016

-YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRME

-KIRSAL ALANLARDA FİZİKİ ALTYAPIYI İYİLEŞTİRMEK

-GÖÇLE GELEN NÜFUSUN SOSYAL BÜTÜNLEŞMESİ

-SOSYAL VE KÜLTÜREL ALTYAPI

-SOSYAL BELEDİYECİLİK UYGULAMASI

-TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE KADININ DURUMU

-YERELDE YÖNETİME KATILMA/YEREL DEMOKRASİNN GÜÇLENDİRİLMESİ

-GENELDE ÇUKUROVA HAVZASI, ÖZELDE MERSİN’İN YERELDEN YENİ BİR KALKINMA
  PARADİGMASINA İHTİYAÇ VAR!

Etiketler: Serdar Erkan, Mersin

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle