Meslek liseleri 24 saat çalışan yerler olmalıdır

19 Eylül 2017 05:51
Meslek liseleri 24 saat çalışan yerler olmalıdır

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, yeni eğitim ve öğretim dönemi başlarken MTSO’nun eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aşut,yazılı açıklamasında eğitimde nelerin hedeflenmesi gerektiği konusunda görüşlerini de aktardı.

Şerafettin Aşut’un açıklaması:

MTSO Haber Gazetemiz yaz aylarında yayınına kısa bir mola verse de, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarına ara vermeyen, kesintisiz hizmet veren bir kurum olarak çalışmalarına devam etti. MTSO 12 ay ve 365 gün hizmet veren bir kurum olarak Meclisiyle, Yönetim Kuruluyla ve Meslek Komiteleri ile yaz boyunca çalışmalarına aynı disiplinle devam etti. Çünkü kent olarak rehavete kapılma, hizmetlere ara verme lüksümüz yok. Dünyaya entegre bir kent olarak mola vermek gibi bir lüksümüz yok. İşte bu felsefeyle kentin birçok sahasında yaz molası verilirken, biz MTSO olarak çalışmaya devam ettik.

İşte Eylül ayı ile birlikte başlayan eğitim ve öğretim dönemi…  Biz MTSO olarak sıcak yaz aylarında bile eğitim meselesine ara vermedik, eğitim projelerimizi bekletmedik. Odamızın normalde devam eden rutin tüm eğitimleri yazın da devam etti. Sektörel eğitimlerden başarı ile devam eden KOBİ AKADEMİ ve SANAYİ AKADEMİ projelerimize kadar eğitim işlerimiz aksamadı. Bu anlamda MTSO olarak en çok önem verdiğimiz Mesleki Eğitim projelerimiz yaz aylarında da hızla devam etti. İşte bu projelerden birsi de MTSO ve Mersin-Tarsus OSB ile iş birliği içinde yürütülen, Organize Sanayi Bölgemizin içinde yer alan Özel Şişe Cam Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi bünyesinde uygulanan ve meslek lisesinde okumayan tüm öğrencilerin katılabildiği, ilk kez üretimle tanıştığı mesleki yaz kampı eğitimleri belki de yaz aylarının en etkin eğitim projesi oldu.

Dünya artık düz lise kavramını bırakıyor. Her lise öğrencisi artık bir meslek sahibi olarak mezun olmalıdır. Ne yazık ki, ülkemizde bir düz lise öğrencisi üniversiteyi kazanamazsa potansiyel vasıfsız bir işsizdir. Çünkü düz liselerde hayata dair bir eğitim yok. Aslında tüm düz liseler bir mesleki lise mantığı ile yazılımdan tasarıma, robotik teknolojilerden bilişimin her alanına kadar bu konuları müfredata daha çok almak ve mezun olan öğrencilerini hayata hazırlamak durumundadırlar.  Birkaç bölüm hariç üniversiteler bir meslek kazandırma yeri değildir. Meslek kazandırma işini lisede iken halletmek zorundayız. İşte yazın gerçekleştirdiğimiz bu mesleki eğitim projesi düz lise öğrencilerinin üretime aşina olması ve gerçek hayatı tanıması anlamında çok önemliydi.

“Her öğrenci üretimi tanımalı”

Öte yandan her zaman söylediğim bir şey var. Almanya gibi mesleki eğitimin uzmanlıkla verildiği yerlerde meslek liseleri 24 saat çalışan ve ışıkları sönmeyen yerlerdir. Ülkemizde bu okullar belli saatlerde atıl durumdadır ve milyarlarca yatırım öylece beklemektedir. Bu atölyeler düz lise öğrencilerinin de kullanımına ve eğitimine açılmalıdır. Amaç her gencimizin ara eleman olması değildir, amaç her öğrencinin, meslek lisesi dışındaki her öğrencinin üretimi tanıması, üretime aşina olması ve gerçek ekonominin neler beklediğini şimdiden anlamasıdır.

Artık öyle bir üretim çağına girdik ki; dünya yeni bir imalat devriminden geçiyor. Endüstri 4.0 tüm meslekleri değiştiriyor. Artık klasik eğitimler ve geleneksel dört duvar sınıf sistemi yerini atölyelere bırakıyor. Gençler hayata atölyelerde hazırlanıyor. Geleceğin sınıfları Artık “Maker Space” tarzı atölyeler olacaktır.  Yani daha çok uygulama, daha çok üreterek öğrenme mantığı... Özel okullar bu mantıkla büyük paralar harcayarak “Maker Space” atölyeleri kurarak farklılık yaratmak ve öğrencileri çekmek isterken, zaten gerçek birer  maker space olan meslek liselerimizin atıl kalması kabul edilemez. Meslek liselerimiz birer Maker Space’dir ve hem meslek lisesi öğrencilerine, hem de düz lise öğrencilerine 24 saat açılmalıdır. Bu atölyeler 24 saat çalışmalıdır.

“Meslek liselerimizin niteliğini artırma hedefindeyiz”

Amacımız Mersin’deki tüm meslek liselerimizin niteliğini arttırmaktır ve bu amaçla bazı meslek liselerini pilot olarak seçtik. MTSO Kadri Şaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde başlattığımız müfredata ek İngilizce desteği sonuçlarını verdi. Başarılı öğrencileri yurt dışına eğitime gönderdik ve ödüllendirdik. Bugün artık bu lisemiz uluslararası projeler yazıyor ve kazanıyorlar. Organize Sanayi Bölgemizde bulunan meslek lisemiz tam bir “Maker Space” gibi çalışıyor ve Endüstri 4.0’ın temeli olan yazılım, tasarım, 3-D üretimle, robotik teknolojilerle gerçek bir üretim merkezi gibi çalışıyor. Öğrenciler üreterek öğreniyor. Mesai saatleri yetmez; bu okullar, tüm meslek liseleri 24 saat ışıkları yanan mekanlar olmak zorundadır. Üreten bir ülke olmak dışında bir yolumuz yok. Eğer üreten bir ülke olacaksak eğitim ve üretimi birleştirmek ve bunu toplumun her kesimine yaymak zorundayız. Milyonlarca lira alt yapısı olan meslek liselerimiz atıl kalmamalıdır. Küçük revizyonlarla, özellikle eğiticilerin eğitimi ile tüm bu atölyeler Endüstri 4.0 atölyelerine dönüşebilir. Her şeye sıfırdan başlamaya gerek yok. Meslek liselerinde zaten payanda olarak kullanılacak bir temel var.

“Yeni eğitim akımlarını gündeme getirdik”

Geçmişte, 30-40 yıl önce meslek liseleri çok popülerdi ve kazanması zor okullardı. Tercih edilen yerlerdi. Sonra prestiji yok edildi. Tercih edilmeyen yererle dönüştü. Endüstri 4.0 bu gün meslek liselerini tekrar önemli hale getirdi. Özellikle MTSO olarak son 7-8 yıldır mesleki eğitme verdiğimizi destek ve yarattığımız vizyonla özellikle destek verdiğimiz meslek liseleri kentin tercih edilen okulları arasına girdi. Bugün meslek liseleri birer “Maker Space” haline geldikçe daha çok tercih edilen okullar olacaktır. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak son yıllarda bu vizyonu oluşturma, farkındalık yaratma, bu yeni eğitim ve üretim akımlarını gündeme getirme anlamında büyük işler yaptık. Bugün Kod yazma dersleri milli eğitim müfredatına girdiyse, bugün Mersin’de okullar maker space atölyesi açma yarışına girdiyse, bugün Mersin Endüstri 4.0’ı konuşuyorsa bunun altında MTSO’nun vizyonu ve çalışmaları vardır. MTSO bu konuda ülkenin öncü Odası olmaya devam edecektir. 

Şerafettin Aşut

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 

Yönetim Kurulu Başkanı 

Etiketler: MRSO, Şerafettin Aşut, yeni öğretim yılı

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle