MTSO Mersin'e katkılarını sürdürüyor

29 Kasım 2017 13:49
MTSO Mersin'e katkılarını sürdürüyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Kasım ayı basın toplantısını yaptı. Aşut konuşmasında "Mersin artık sektör seçme süreçlerini geçmiştir. Gelişmeler ve değişen dünya elbette yeni yan veya ara sektörler yaratabilir." dedi

Şerafettin Aşut'un konuşma metni:

“Değerli Basın Mensupları,

Değerli Dostlarım,

Herkese günaydın…

Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz aylık basın buluşmalarının Kasım ayı toplantısına hoş geldiniz.

Bildiğiniz gibi MTSO olarak bir çok bölgesel, ulusal ve küresel oluşumun parçasıyız.

Ancak, ciddi aktif görevler aldığımız Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, kısa adıyla ASCAME, en etkin çalıştığımız örgüt oldu. Geçen hafta ASCAME'nin Genel Kurul toplantısı düzenlendi ve yeni Başkanımızı seçtik. Başkanlığı kıymetli dostum Mısır Odalar Federasyonu Başkanı Ahmed El Wakil devraldı. Eminim ki kendisinin Başkanlığı döneminde ASCAME daha da güçlenecek ve Akdeniz özel sektörünün sesi daha da gürleşecek.

Sizler de artık paylaşımlarımız sayesinde bu Birliği yakından tanıyorsunuz. 22 ülke ve 300’den fazla Ticaret ve Sanayi Odasının oluşturduğu; Güney Avrupa’nın, Kuzey Afrika’nın, Orta Doğunun tüm ülkelerinin üye olduğu; Dünyanın tüm etkin oluşumlarına entegre olmuş dev bir ağdan bahsediyoruz…

Gurur duyarak söylemek isterim ki;

MTSO olarak ASCAME'ye üye olduğumuz 2007 yılından bu yana, kısa sürede; önce Sanayi Komisyonu Başkanlığına, daha sonra da hala yürütmekte olduğumuz Lojistik Komisyonu Başkanlığına oy birliği ile seçildik.

Bu networkü kullanarak, ASCAME üyesi ülkelerde bir çok firmamızın sorununu çözdük, temas noktalarımız sayesinde ihracatımızın önündeki engelleri kaldıracak açılımları yapabildik.

Hatta Bakanlıklar düzeyinde yaşanan sorunların çözümünde dahi; Mısır’dan Fas’a; Libya’dan Cezayir’e, İspanya’dan İtalya’ya kadar bu ağdan faydalanabildik. Dolayısıyla, ASCAME bizim için her anlamda önemli bir aracı olmuştur, yurt dışındaki gücümüz olmuştur.

Kıymetli Dostlarım,

ASCAME’de kentimizin ekonomik hedeflerine paralel komisyonlarda yer almaya öncelik verdik. Önce sanayi, sonra lojistik dedik... Bu çerçevede kentimize birçok uluslararası organizasyon kazandırırken, lojistik sektöründe sadece Mersin'deki üyelerimizin değil, tüm Akdeniz lojistik sektörünün sesi olarak temsil sağladık.

Şimdi Mersin olarak endüstri 4.0 ve yüksek teknolojili üretim diyoruz. Bu amaçla ASCAME İnovasyon ve ICT Komisyonu Başkanlığına aday olduk.

İnşallah bu görevi devralarak, bu alandaki çalışmalarımızı da tüm Akdeniz'e yayacağız... Kentimizin ekonomik hedeflerini, küresel ekonomik ve teknolojik gelişmelere entegre etmek temel amacımızdır.

Değerli Basın Mensupları,

Siz de fark etmişsinizdir; bu aralar Endüstri 4.0 konusunu sıklıkla dile getiriyoruz. Hatta bu düzenlediğimiz toplantıların birkaçında da ana gündem maddesini bu konuya ayırdık. Belki sizler artık bu konuyu dinlemekten sıkıldınız. Ama ben sıkılmadan ısrarla anlatmayı sürdüreceğim. Çünkü her gün bu alanda yeni bir bilgi öğreniyorum ve her geçen gün yeni alanlar ekleniyor 4.0 akımına. Tarım 4.0, Eğitim 4.0 gibi...

Her şeyden önemlisi dileğim sizlerin de desteği ile bu konuda farkındalık yaratmak ve bir algı oluşturabilmek.

Kıymetli Basın Mensupları,

Mersin artık sektör seçme süreçlerini geçmiştir. Gelişmeler ve değişen dünya elbette yeni yan veya ara sektörler yaratabilir.

Ama omurga sektörlerimiz olan SANAYİ, TARIM, LOJİSİTİK, TURİZM ve DIŞ TİCARET Mersin’in geleceğidir.

Artık hedefimiz tüm bu sektörlerde yüksek teknolojili bir hizmet ve üretime nasıl geçeceğimizdir.

ENDÜSTRİ 4.0’ın gereklerini tüm sektörlerimize entegre etmek temel vizyonumuz olacaktır. Projelerimizi de buna göre seçeceğiz.

Yani, robotik üretim, yapay zeka, siber teknolojiler, bilgisayar yazılımlarının temelini oluşturduğu ENDÜSTRİ 4.0 vizyonu ana hedefimizdir.

Bakanlığa sunduğumuz ve ilgili bakanlıkların öncü bir iş olarak gördükleri ve şifahi olarak onay verdikleri  MTSO ENDÜSTRİ 4.0 EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ projemizin amacı da budur.

Adı her ne kadar Endüstri 4.0 olsa da, konu sanayinin ötesindedir. Tüm sektörleri kapsamaktadır.

TARIM 4.0, LOJİSİTİK 4.0, SANAYİ 4.0, TURİZM 4.0… Yani, her sektörde yüksek teknolojili bir hizmet ve üretime geçişin adıdır bu devrim. Ve hepsinin temeli eğitimdir.

Var olan eğitim sistemi ile bunları başarmak zor ama umut veren büyük değişimler var. Artık eğitimde sınav isimlerini tartışmaktan kurtulup içeriğe odaklanmak, üretime dayanan, ekip çalışmasının ve proje mantığının yer aldığı ATÖLYE mantığına geçmek zorundayız.

İşte bunun için de gereken şey EĞİTİM 4.0’dır.

MTSO olarak önümüzdeki dönemde kurumsal hedefimiz ve yönümüz budur…

Bir sanayi devrimini ilk kez başında yakaladık. Bu fırsatı kaçırma lüksümüz yok. MTSO olarak bu hedeflere yönelik çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Değerli Dostlarım,

Sizlerle güzel bir haber de paylaşmak istiyorum. Hatta iki güzel haber paylaşacağım. 

Birincisi sizlerin de artık aldığı ödüllere aşina olduğunuz Mersin'in Gizemi Filmi. Eylül ayında düzenlediğimiz Basın Toplantısında filmin Belgrat'ta gerçekleşen SILAFEST'te Yılın En İyi Turizm Filmi seçildiğini paylaşmıştık.

En son ödül ise Azerbaycan’dan geldi ve 14-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen Bakü Uluslararası Turizm Filmleri Festivalinde Mersin'in Gizemi Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 

Ve böylece bu film, Mersin'in gerçek anlamda turizm elçisi oldu. Turizm elçisi diyorum, çünkü film ve katıldığı yarışmalar sayesinde uluslararası platformda Mersin adının daha sık duyulması sağlandı.

Bakü'de gerçekleşen festivalde Jüri Özel Ödülü'nün ülkemize veriliyor olması nedeniyle bir de Türkiye temalı özel etkinlik düzenlendi. Bu etkinlik çerçevesinde Mersin'i tanıtan küçük hediyeler dağıtıldı ve tatlı olarak Mersin cezeryesi ile kerebici ikram edildi. Dolayısıyla tüm misafirler oradan akılları ve damaklarında Mersin ile ayrıldılar.

Değerli Dostlarım,

Bu çabalarımız her şeye rağmen, ulusal ve bölgesel sorunlara rağmen; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın turizm çalışmalarını ihmal etmediğinin en önemli kanıtıdır.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin’in turizmine katkı sağlamak amacıyla, özellikle geçtiğimiz iki sene boyunca bir çok çalışma yürüterek;

Tüm olumsuz koşullara göğüs gererek, kent turizmine katkı sağlamayı hedeflemiştir.

İlgili komitemiz ile birlikte ciddi projeler üretilmiştir. Ve bu çabalarımız neticesinde "her şeye rağmen" teması ile düzenlenen ödül töreninde, turizmin dünyadaki en etkin ve prestijli çatı kuruluşlarından birisi olan SKAL tarafından Odamıza SKALİTE 2017 ÖDÜLÜ verilmiştir. Bizleri gururlandıran bu ödül sizlerle paylaşmak istediğimiz ikinci güzel haberimizdir.

Ödülü almamıza katkı sunan çalışmalarımızdan kısaca bahsetmek gerekirse;

 Seyahat Bloggerları Mersin'i Keşfediyor projesi

Biliyorsunuz bu proje ile 12 seyahat blogger’ının Nisan 2016'da sektörün de katkıları ile 3 gün boyunca Mersin’i keşfetmeleri ve tanıtımına katkı sunmaları sağlanmıştır.

MEDITOUR 2016

ASCAME'nin en prestijli etkinliklerinden birisi olan MEDITOUR'a, 2016 yılında yani Türkiye'de turizm sektörünün gerileme döneminde olduğu, 15 Temmuz günü yaşadığımız hain darbe girişimi nedeniyle  planlanan uluslararası organizasyonların teker teker ertelendiği ve hatta iptal edildiği bir dönemde, "her şeye rağmen" ev sahipliği yapılmıştır. Sizler de bu forumun yakından takipçisi olmuştunuz o dönemde.

“Mersin'in Gizemi” tanıtım filmi

MEDITOUR 2016 kapsamında Odamız tarafından hazırlatılan Film, Forum'a katılan Turizm Bakanlığı yetkililerinin dikkatini çekerek "Turkey Home" sayfasında yayınlanmıştır. Buradan sonra sizlerin de bildiği gibi filmin başarı serüveni başlamıştır.

Avrupa Bisiklet Yarışması

Odamız, geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen Avrupa Bisiklet Yarışması’na Mersin'in katılma sürecine aktif olarak destek olmuştur. 

1-31 Mayıs 2017 tarihlerinde devam eden yarışma boyunca da gerek Oda olarak oluşturduğu takımla gerekse sosyal medya paylaşımları ile Mersin’in ismini yarışmada yukarılara taşımasına ve adını Avrupa'da duyurmasına katkı sağlamıştır.

 “Mersin Seni Çağırıyor” projesi

Turizm sektörünün yaşadığı dar boğazda, yerel turizmi canlandırmak adına, Mersin'de ön plana çıkan 4 farkı temada Odamız tarafından 30'ar saniyelik filmler hazırlatılmış ve sosyal medya aracılığı ile özellikle Mersin hinterlandındaki kentler hedeflenerek tanıtımı yapılmıştır. Bu filmlerle yaklaşık 10 milyon kişiye ulaşılmış, yapılan çalışmanın somut sonuçları yaz boyunca gözlemlenmiştir.

Mersin Kıyılarında Sualtı Araştırmaları

Odamız, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Selçuk Üniversitesi tarafından yürütülen Antalya ve Mersin kıyılarında Sualtı Araştırmaları Projesi’ne destek olmuştur.

Odamızın süreli yayını olan MTSO Haber Gazetesi 2 yıl boyunca, Mersin’in tarihi, doğal ve ören yerlerinin tanıtımını yapmıştır. Özel sayfa ayırmıştır…

Değerli Dostlarım,

Bu ayki toplantımızı bu güzel haberle sonlandırmadan önce izninizle bir de davette bulunmak istiyorum. 7 Aralık Perşembe günü saat 16:00'da Odamızda Endüstri 4.0 başlıklı bir konferans düzenleyeceğiz. Bu konferansta sizleri aramızda görmekten büyük memnuniyet duyacağımızı belirtiyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Hepinizi şahsım ve Odamız adına saygıyla selamlıyorum.”

Etiketler: MTSO, Şerafettin Aşut

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle