Mülkiyeliler Birliği 71 yaşında

26 Aralık 2017 04:09
Mülkiyeliler Birliği 71 yaşında

24 Ocak 1946'da kurulan Mülkiyeliler Birliği kuruluşunun 71. yılı dolayısıyla bir bildiri yayınladı

Değerli Mülkiyeliler,

Türkiye’de demokrasi, emek, aydınlanma mücadelesinin bileşenlerinden olan Mülkiyeliler Birliği, 71 yıl önce bugün, 24 Aralık 1946’da kuruldu. 1943 yılı Mülkiye mezunlarından Ahmet Alpaslan, Asaf Cemal Aydar, Cevdet Özden, Cemal Tekinel, Faruk Aker, Halit Tokullugil, Halit Işıl, Hüsamettin Kılıç, Hayri Öncel, Naci Erten, Naci Tibet, Rahmi Tunçağıl, Sadettin Atay, Süleyman Sırrı Agun, Selahattin Akalın, Turhan Energin, Ziya Eralp ve Zeki Toker tarafından kurulan Birliğimiz, 4 Ocak 1947’de de ilk genel kurulunu yaptı. Bu ilk genel kurulda konuşan kurucu üye Ziya Eralp, arkadaşları adına şunları söylemişti: “Takdir buyurursunuz ki, aslolan kurmak değil, yaşatmaktır. Bu Derneği, Mülkiyeliler arasındaki bağlılık ve beraberliği bihakkın temsil edecek bir hale sokmaktır… Mülkiyeliler Birliği asla zümrevi bir teşekkül olmayacaktır. Ocaklıların bir aile samimiyeti içinde toplandıkları ikinci bir Mekteb-i Mülkiye olacaktır.”

Birliğimiz o günden bugüne, Türkiye’nin her bakımdan ilerlemesi yönünde çalışmalar yaparken diğer taraftan da okul ve mezunlar arasında bir köprü olma sorumluluğunu yerine getirdi.

71 yıllık kesintisiz çalışmalar, Birliğimizin toplum nezdinde de saygın bir kurum olmasını sağladı. Bu yıldönümümüzde, Mülkiyeliler Birliği’ne bugüne kadar katkı sunanlar başta olmak üzere, bütün Mülkiyelilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türkiye’nin hem Mülkiye’ye hem Mülkiyeliler Birliği’ne ihtiyacı olduğundan hareketle, Fakültemiz ve Birliğimizi yaşatma ve değerlerimize sahip çıkıp geliştirerek paylaşmanın Türkiye’ye olan borcumuz olduğu gerçeğini bir gün bile aklımızdan çıkarmadan, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

Etiketler: Mülkiye, SBF

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle