MUZ DİYARINDAN MÜJDE

30 Haziran 2017 23:18
MUZ DİYARINDAN MÜJDE

Yusuf Çelik

 Muzun anavatanı Anamur’dan muz severlere müjdelerle döndük. Kısa bir süre sonra muzu artık yalnızca meyve olarak değil, lokum, reçel, dondurma olarak da yiyecek ve şampuanını, sabununu, kolonyasını kullanabileceğiz. Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZ-BİR) başkanı Mehmet Güzel “Uzun süren çalışmalarımızdan çok güzel sonuçlar aldık. Beğenileceğini düşündüğümüz bu ürünler yakında raflarda yerini alacak” dedi. Bu arada ikram edilen muz lokumunu tatma fırsatı bulduk, gerçekten enfesti.

Mehmet Güzel daha sonra muz üzerine taleplerini sıraladı. “Anamur, Mersin’e, Antalya’ya, Karaman’a 250 km, Kıbrıs’a 90 km. uzaklıkta. Onun için sesimizi fazla duyuramıyoruz herhalde. Muzla ilgili bir AR-GE çalışması yapılacaksa Anamur’da yapılmalıdır. Bizi Harran, Konya, Amik, Çukurova ile karşılaştırmasınlar. Burada bir dönüm arazinin fiyatı 200 bin TL. dir. Tüccardan manava, seyyar satıcıdan markete kadar 2 milyon insanımız muzdan ekmek yemektedir. Bizim ürün alma dönemimiz Ağustos ayından başlar Kasım ayına kadar sürer. Bu süre zarfında dış alım durdurulmalıdır. Açıkça söylüyorum bazı firmalar Beyaz eşya adı altında ülkeye muz getiriyorlar. Çünkü beyaz eşyada vergi yok, dışarıdan gelen muzda vergi var. Bunun önlenmesini istiyoruz. Muzun girişi çıkışı sadece Mersin’den yapılsın ki takip etme imkânımız olsun. En önemli şikâyetlerimizden birisi de transit geçit adı altında ülkeye tonlarca muz sokulmasıdır. Güya Türkiye’den giriyor, transit olarak komşu ülkelere gidiyor. Ama çeşitli oyunlarla yabancı muz ülke pazarına sokuluyor. Bunun sağlıklı bir şekilde takip edilmesini istiyoruz”


MUZ-BİR’de Mühendis ve Teknik müdür olarak çalışan Özcan Çelik bize muz seralarını gezdirdi. Öğrendiğimize göre, bir muz ağacının kökü hep kalıyor. Ama kökünden başka bir dal çıkartıyor. Muzu veren o yeni ağacın ömrü ise bir yılmış. Çelik “Bizim muzun tüketim süresi 15 gündür. Dışarıdan gelen muz 2 ay yolculuk yaparak ülkeye geliyor. Bunun için de koruyucu madde sürüyorlar. Parlaktır, albenisi fazladır ancak bizim benekli muzun aromasını yabancı muzda bulamazsınız” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle