Nurofen'e tüketiciyi yanıltmak gerekçesiyle rekor ceza

Son Güncelleme : 31 Temmuz 2017 02:07
Nurofen'e tüketiciyi yanıltmak gerekçesiyle rekor ceza

Türkiye'de de televizyonlarda her derde deva olduğu iddia edilen çeşitli maddelerin reklamı yapılıyor. Bunların denetlenmediği açık. Hele penisi 7 cm büyüttüğü iddia edilen ilaç (ilaç olmadığı iddia ediliyor) reklamlarının tüketiciyi yanıltmaya dönük olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır

 Nurofen isimli ilaç hakkında "tüketiciyi yanıltmak" gerekçesiyle 4,4 milyon dolar ceza verildi.

Avustralya'da federal mahkeme, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen'in üreticisi Reckitt Benckiser'e, tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle en yüksek kurumsal cezaya çarptı.

Federal mahkeme ACCC'in Nurofen bel ağrısı, Nurofen migren ağrısı, Nurofen baş ağrısı ve Nurofen adet ağrısı gibi ağrı kesici hapların, aslında birbirinden farklı olmadığını ileri sürerek açtığı davayı 28 Nisan 2016'da karara bağlamış ve üretici firma Reckitt Benckiser'i 1,25 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), federal mahkemenin Reckitt Benckiser firmasına tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle nisan ayında verdiği 1,25 milyon dolarlık cezayı 4.4 milyon dolara yükselttiğini duyurdu.

ACCC Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims, konuyla ilgili olarak, "Bu, Avustralya Tüketici Kanunu uyarınca yanıltıcı davranışlar nedeniyle verilen en yüksek kurumsal ceza" açıklamasını yaptı.

 

Türkiye’de insan sağlığı ve tüketicinin korunması konusunda benzer duyarlığı göremiyoruz. Hergün televizyonlarda:

1.       Penisi 7 cm büyüttüğü iddia edilen

2.       Her türlü ağrıya deva olduğu iddia edilen,

3.       Kireçlenmeyi iyileştirdiği söylenen,

4.       Basur’u tedavi ettiği ileri sürülen

5.       Mantar hastalıklarına iyi geldiği iddia edilen

Ve benzeri pek çok ilacın reklamları dönüyor. Bunların tamamı gerçeği mi yansıtıyor Yoksa dolandırıcılık mı? ? Tüketiciyi koruması gereken kurumlar bunlara göz yumuyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle