Ölüm gemisi bugün Mersin’e geliyor

Son Güncelleme : 21 Şubat 2018 17:02
Ölüm gemisi bugün Mersin’e geliyor

Türkiye’nin Brezilya’dan ithal ettiği canlı sığırlar 8 Şubat’ta Brezilya’dan yola çıkarılmıştı. Gemi bugün Mersin’e geliyor. Sığırların işkence benzeri koşullarda taşındığı bildirildi. Gemide 27 bin sığır olduğu öğrenildi.

Brezilya / Sao Paolo’daki Santos Limanından yüklenen canlı sığırların durumu içler acısı. Pislik içerisinde yolculuk ettikleri gibi, gemiye kapasitesinin üzerinde yükleme yapıdığından hayvanların kımıldayacak yerlerinin olmadığı bildiriliyor.

Brezilya basınında g1.globo.com gazetesinde, sağlıksız yükleme nedeniyle yükleyici şirkete ceza uygulandığı haberleri yer aldı:

"Santos Limanı'nda bulunan ve son aylarda 50 binden fazla canlı sığırın Türkiye'ye girdiği bir terminal olan ECOPORTO, Perşembe günü para cezasına çarptırıldı.

Sao Paulo Eyaleti Çevresel Şirketi'ne (CETESB) göre terminal, canlı yük operasyonları yürütmek için gerekli çevresel izinlere sahip değildi. Şirket,

Birkaç hafta önce, belediye hükümeti, gemideki hayvanlardan sorumlu Minerva Foods şirketini çevre suçları ve hayvan suiistimalleri için 3,5 milyon R $ para cezası ile cezalandırdı."

Hayvanlar eziyet çekerek taşınırken başka gemiler de Sao Paolo’da yükleme bekliyor.

Canlı sığırların ithalatçısının Yıldız Shipping/Yıldız Denizcilik olduğu öğrenildi. Minerva Food şirketinin yükleyicisi olduğu sığırların taşımacısı Wilson Sons Group…

Brezilya’da hayvanseverler sığırlara yapılan bu işkenceye şiddetle karşı çıkıyor. Protesto gösterisi yapan hayvanseverlerin geminin yüklenmesini 4 gün engelledilkeri bilgisi alındı.

İkinci geminin yüklenişi de başka bir gösteriyle protesto edildi. Hayvanseverler yerel mahkemenin canlı sığır yüklemesini yasaklayan bir karar verdiğini, yüklemenin mahkeme kararı hiçe sayılarak yürütüldüğünü ileri sürüyor.

Türkiye’nin 150 bin baş sığır ithalatı için bağlantı yaptığı öğrenildi. Bu da 150 bin hayvanın işkence koşullarında taşınacağı anlamına geliyor. 

Etiketler: Canlı sığır ithalatı, ölüm gemisi

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

hilmi

06 Mart 2018 02:56
evet tece sahiline ölü boğa vurmustu gördüm