Özyiğit parmağını sallayarak ABD'yi uyardı

10 Aralık 2017 10:40
Özyiğit parmağını sallayarak ABD'yi uyardı

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan eden Trump'a tepkisini parmağını sallayarak gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah ÖZYİĞİT, AKP’nin tutarsız dış politikasını eleştirdi. Parmağını sallayarak tepkisini dile getiren Abdullah Özyiğit:  “Amerika’ya tepkiyi öyle lafla değil, içinde Amerikan askerlerinin İsrail’i korumak için görev yaptığı Kürecik Radar Üssü’nü kapatarak gösterin.” dedi.

“ABD’NİN KARŞISINDAYIZ”

Abdullah ÖZYİĞİT, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıması kararını eleştirdi. Başkan ÖZYİĞİT, “ABD'de Başkanı Trump’un  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararının karşısındayız. Trump’ın aldığı karar hem Türkiye hem de Müslüman ülkeler açısından kabul edilemez. Bu durum tamamen Ortadoğu’yu  karıştırmaya yönelik bir tutum. Burada herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Trump'ın popülist politikaları uygulamasının bedeli Ortadoğu halklarına acı, kan, gözyaşı olarak dönecektir.  Bu kararının yok hükmünde sayılması, bu yanlış karardan bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

"TRUMP'TAN ÖNCE AKP KUDÜS'Ü TANIDI"

Abdullah ÖZYİĞİT, Mavi Marmara anlaşmasında "Kudüs'te imzalanmıştır" ibaresi olduğunu hatırlatarak, “Devletlerarası antlaşmalarda teamül gereği devletlerin başkentlerinin isimlerinin zikredilir. Uluslararası anlaşmalarda teamül böyledir. AKP, İsrail’le yaptığı bütün anlaşmaları Tel-Aviv yerine Kudüs’te imzalamıştır, bu çelişki değil midir? Trump'tan önce AKP Kudüs'ü tanıdı” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

ÖZYİĞİT, Hükümete çağrıda bulunarak açıklamasına şöyle devam etti: “AKP’nin tutarsız dış politikası Türkiye'nin elini zayıflatmaktadır. Rıza Sarraf için ABD’ye iki kez nota veren AKP iktidarının, mazlum Filistin halkı için de ABD’ye ciddi bir nota vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümete çağrımız var. Eğer Kudüs konusunda bir şey yapacaksan, Malatya Kürecik’e İsrail’i korumak için kurulan Füze Kalkanı’nı derhal kapatın.

Amerika’ya tepkiyi öyle lafla, değil, içinde Amerikan askerlerinin İsrail’i korumak için görev yaptığı Kürecik Radar Üssü’nü kapatarak gösterin.

2005 yılında İsrail ziyaretinde dönemin Başbakanı’nın yüzüne “İsrail’in başkenti Kudüs’e hoş geldiniz” diyen İsrail başbakanına gerekli cevap verilmemişti. Daha o gün kabullenme var.

BOP ve Suriye operasyonu kim için yapıldı. Bu işlerin baş aktörü kimdi?

Bütün bu vahim hata niteliği içeren uygulamalar ABD’nin milyonlarca insanın duygularını incitecek ve Ortadoğu’nun kalbine yeni bir bomba bırakmak anlamı taşıyan bu tavrını kabul etmemizi getirmiyor. Reddediyoruz. Kınıyoruz.” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.09.12.2017

Etiketler: Abdullah Özyiğit

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle