Silifke’de sahipsiz köpeklere karşı ittifak

Son Güncelleme : 08 Şubat 2018 12:02
Silifke’de sahipsiz köpeklere karşı ittifak

Silifke Kaymakamı Şevket Cinibir ve Sifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut sokaklardaki köpekleri toplatmak için işbirliği yaptı

Ender Erdemil

Kentleşme hızlandıkça sokaklarda yaşayan hayvanların yaşama alanı daralıyor. Bir yandan betonlaşmayla gelen yiyecek ve su bulma sıkıntısı yaşayan hayvanlar diğer yandan yerel yöneticilerin hışmına uğruyor.

Geçtiğimiz hafta Silifke’de sahipsiz köpeklerin toplatılması konusunda Kaymakam Şevket Cinibir’le Belediye Başkanı Mustafa Turgut’un anlaştığı haberinin duyulması üzerine Mersin Hayvan Dostları Derneği sosyal medya hesabından şu uyarıyı yaptı:

“Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut'un yıllar öncesinden sahipsiz hayvan düşmanı olduğunu biliriz.

Seçim bildirgesinde de sahipsiz hayvanlara sahip çıkacağını ilan etmiş, sonra "Büyükşehir sorumlu" deyip sıyrılmıştı.

Aldığımız haberler Say Mahallesinden (M.. ve M.. )adı bizde saklı iki kişiyi "geceleri köpek toplamakla" görevlendirdiği yönünde. Daha şimdiden hayvansevelerin sokalarda baktıkları köpeklerin bazıları ortadan kayboldu.

Kaymakam Şevket Cinibir'in bilgisi dahilinde yaptırılan toplama işi 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırıdır.”

Aşağıdaki şikayet dilekçesi de hayvanseverler tarafından BİMER’e gönderildi:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığına

İlgi: Mersin Valiliği, Orman ve Su İşleri Mersin İl Müdürlüğü

Silifke Belediyesi, Kaymakam Şevket Cinibir’in de bilgisi dahilinde sokaklarda hayvanseverlerin baktığı köpekleri toplatıyor. Bunların çoğu Büyükşehir Belediyesi tarafından kısırlaştırılarak küpelenmiş, yaşadıkları yerlere bırakılmış köpeklerdir.

Toplama işi gece saatlerinde, ehil olmayan yetkisiz kişilere yaptırılıyor.

Uyuşturucu iğne kullanılıp kullanılmadığını bilmediğimiz toplama işine nezaret eden bir veteriner hekim yok.

Toplanan köpeklerin ne yapıldığı bilinmiyor.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırı bu uygulamanın durdurulması ve ilgililer hakkında kanuni işlem yapılmasını dileriz.”

Edinilen bilgilere göre, Kaymakam Şevket Cinibir kentte çok sayıda ısırma olayı olduğundan yakınmıştı. Gene güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Silifke barınağına yardıma muhtaç hayvanlar için yapılan başvurular “saldırı ve ısırma olayı” olarak kaydedilmişti. Cinibir’in ileri sürdüğü “çok sayıda ısırma olayı” asılsız bilgiye dayanıyordu…

Belediye Başkanı Mustafa Turgut köpeklerin toplatılması için Say Mahallesinden Mahmut ve Muzaffer adlı kişileri görevlendirmişti. Ayrıca Zabıta görevlilerine de köpeklere müdahale etme talimatı vermişti. Görevlendirdiği kişilerin köpek toplama yetkisi yoktu.

Gece yapılan toplamalarda uyuşturucu ilaç kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor. Toplma ekibinde bir veteriner hekimin görevlendirilmediği de biliniyor.

Bir hayvansever sosyal medya sayfasına şunları yazdı. Yazdığı gibi aktarıyoruz:

Silifke devlet hastanesinin ne olduğu belirsiz yuzde 90 ni sahipli hayvandan kaynaklanan tirmalama gibi önemsiz vakalarin bedelini 20 yi bulmayan sokak köpeklerine ödetmek hali bu. Gözne ye 47 kp sadece bakim evinden gitmis ama geri dönüş yok ayrica bld nin yok ettikleri 7 kp onlar zaten rehabilite edilmis kp ler”

Silifke’de Kaymakamla Belediye Başkanı köpeklere karşı cephe açınca köpekler darda kaldı. 7 köpeğin kayıp olduğu söyleniyor.

Silifke’de kaymakam ve belediye başkanı işbirliğiyle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırı biçimde köpekler toplanıyor.

Kaymakam Cinibir’in telefon görüşmemizde “köpeklerin toplatılmasına karşıyım” sözünün asılsız olduğu anlaşılıyor.

Etiketler: Silifke, sahipsiz hayvanlar, köpek, köpek toplama, hayvanları koruma kanunu

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Neşe Arıkman

08 Şubat 2018 22:34
Silifke’de sokaklarda yaşayan Çan’lardan tek bir ısırma haberi duymadım. Ben de elimden geldiği kadar çevremdeki sahipsiz hayvanlara yiyecek verip ilgileniyorum.Teknir olumsuz duruma şahit olmadım.Bu canlar gerçekten toplanılıyorsa ; ilgililere büyük bir hata içinde olduklarını ve üzüntülerimi bildirmek isterim