Şimdi de Dark Tourism moda

09 Ağustos 2017 15:50
Şimdi de Dark Tourism moda

Durmadan yeni tatil heyecanı arayan Batılı turistlerde son moda “Dark Tourism” – yani, savaş veya afet alanlarında tatil.

Güzel plajlar, harika panoramalar ya da birbirinden ilginç şehirler bazı turistlerin ilgisini çekmemeye başladı, çünkü bir kısım turist, hayatında her şeyi gördüğüne inanmaya başladı. Artık gezilecek normal yerlerden dolayı heyecan hissedemeyen turistler, kaybettikleri heyecanı savaş alanlarında, afet bölgelerinde, hatta Çernobil gibi nükleer kazalara maruz kalmış olan yerlerde aramaya başladı.

Çernobil´de ölümcül bir tehlikeye çok yakın olmak isteyenler için çok para harcamaya da gerekmez: Ukrayna´da bulunan bu nükleer çöle gitmek konaklama ve yemek dahil olmak üzere 500 ile 1000 Euro arasında tutuyor. 2015 yılında toplam 16 bin turist çeken bu bölgeye Ukraynalı turizm yetkililerinin tahminine göre ileride belki yılda bir milyon turist akın edecektir.

Fakat “Dark Tourism” diye adlandırılan bu yeni ve tuhaf turizm türü insanları sadece Çernobil´e götürmez. İnsanların hunharca bir şekilde katledildikleri Auschwitz toplama kampı, Kamboçya´daki “ölüm tarlaları” veya Suriye´de ve Irak´ta bulunan bazı savaş bölgeleri bile önemli turist grupları çekmeye başladı.

http://www.tourexpi.com/tr-intl/news.html~nid=135990&u=f9bc4d1f7e7747fe0df8174430a50a7a&frmnw 

Yayımcının notu: Küresel liberal piyasada her şey paraya döndürülüyor. Turistler insanların felaket yaşadıkları bölgeleri gezip ders mi çıkaracaklar? Yoksa bu gezi onlar için bir değişiklik mi olacak?

Ders çıkaracaklarsa gezilerde onlara bilgi verenlerin doğru bilgi verdiğinden nasıl emin olacaklar?

Bize göre bu girişim küresel güçlerin dünyaya yaptıklarının sorumluluğunu zarar görenlere yıkmak için hazırladıkları başka bir algı operasyonudur. Bilgi kaynakları zarar verenlerin denetimindedir.

Etiketler: turizm, felaket, savaş alanları, dark turizm, felaket turizmi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle