UMARIM 2018 ÜRETİM YILI OLUR

31 Aralık 2017 03:08
UMARIM 2018 ÜRETİM YILI OLUR

Yılın son röportajını Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’la yaptık. Söyleşiyi yeni açılan Mersin Arkeoloji müzesinde yapmamız 104 yaşındaki hocamızı daha da heyecanlandırdı.

Yusuf Çelik

Arkeoloji Müzesini beğendiniz mi?

Buraya ilk defa geliyorum. Çok heyecanlandım çok güzel bir bina. Tasarlayanları, yapanları, emeği geçen herkesi kutluyorum. Atatürk’ün vasiyetiydi. “Her şehirde bir müze açılmalı ve oraya ait tarihi eserler orada sergilenmeli” demişti. Şimdi bu isteği yerine geldiği için çok sevinçliyim.

Yeni yıla girmek üzereyiz, eskiden yeni yılı nasıl karşılarlardı?

Eski Türklerde bir çam bayramı vardı. Yerin altından Gökteki tanrıya kadar uzayan bir hayat ağacıydı onlar için çam ağacı. 21 Aralık günü en uzun geceyi yaşarız. Bu onlar için şu demekti: Güneş ışıklarını dünyaya daha fazla veriyor, dünyayı daha fazla aydınlatıyor. Bunu bir çam bayramı olarak kutluyorlar. Bir çam ağacı getirip evin bir köşesine koyuyorlar, dibine bazı hediyeler koyuyorlar, üstünü ise çeşitli dal ve bezlerle süslüyorlar bu bir nevi adaktır, Tanrıya şükürdür. Birçok aile bir araya geliyor. En güzel yemekleri yapıyorlar, çeşitli oyunlar yarenlikler sergiliyorlardı.

Hristiyanların Noel Bayramına benziyor gibi?

Evet, onu anlatıyorum. Hunlar Avrupa’ya gidince bu eski çam geleneğimizi orada da sürdürdüler. Hıristiyanlar bu bayramı orada Hunlardan öğrendiler. Hatta 300 yıllarında İznik’te toplanan Hıristiyan din adamları ve ileri gelenleri “İsa her yıl yeni den doğuyor ve bizi aydınlatıyor” diyerek Noel’i başlatıyorlar. Yani aslında Türklerin geleneği olan bu Çam bayramını kendi gelenekleri yapıyorlar. Yılbaşı kutlamalarına karşı çıkan yobazlar bunu bilmez.

Yeni yılda milletimiz için temennileriniz nedir?

Bu konuda biraz karamsarım. Belgelere göre, 5 bin yıl önce büyük bir kıtlık yaşanmış. Ölmemek için insanlar çocukları yemişler. Hatta kendi çocuklarını yememek için birbirleriyle takas etmişler. Daha dün duydum dışarıdan zeytinyağı getireceklermiş. Olacak iş değil! Bu ülkenin dağında taşında, her tarafta zeytin ağaçları var. Tarımı yok ettiler, artık dışarıdan buğday, mısır, şeker, pamuk getiriyoruz. Fabrikaları kapattık. Büyük harpten sonra Churchill  “Biz Osmanlı devletini yendik ancak Osmanlı evini yenemedik” demişti. Çünkü o evlerin bir tarlası vardı. Kümeste tavukları, ahırda koyunu, ineği, öküzü, keçisi vardı. Yine her evin küçük kileri vardı. İnsanlar ekmeğini kendisi yapardı. Eğer üretim ekonomisine geçmezsek açlık kapımızda. O zaman çeteler çıkar, talanlar yağmalamalar başlar. Tek çare, üreten bir toplum yaratmak. Bu umutla yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyorum.

Etiketler: Muazzez İlmiye Çığ

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

metin tekin

05 Ocak 2018 05:44
benim için yeni yıl hiçbişedir ayrıca çok kötü birşeydir çünkü ömrümden bir yıl çaldı utanmaz