Üvercinka’da “Beklenen Yazar” tartışması

16 Mayıs 2018 11:18
Üvercinka’da “Beklenen Yazar” tartışması

Marx 200 yaşında

Üvercinka’nın 43. sayısında Halûk Cengiz, kapsamlı incelemesinde Semih Gümüş’le “Beklenen Yazar”ın kimliğini tartışıyor. 

Barış Erdoğan, “edebiyatta kedi” temasını işlerken; Koray Feyiz, Şükrü Erbaş şiirinin toplumcu gerçekçi yönsemelerini irdeliyor. Dergide Seyyit Nezir’in Ülkü Tamer söyleşisinin yanı sıra 1999 depreminde yitirdiğimiz Nesrin Arman’ın da Broy’da yayımlanan söyleşisi yer alıyor. Bu bölümde Cem Bayındır, “Çocukluğumun Ülkü Tamer’i” yazısıyla dikkat çekerken, Ece Ayhan üstüne anılarıyla Doğan Demircan şairin tutkunlarına özlem giderme şansı sunuyor... 

Dergide yıldönümü yazıları bu ay ağırlıklı yer tutuyor. Osman Çutsay, Gladkov’u değerlendirdiği yazısında, Marx’ın ve Ekim Devrimi’nin Çimento’ya düşen izlerini sürüyor. Seyyit Nezir, “Marx 200 Yaşında” başlıklı yoğunluklu değerlendirmesinde Marx’ın dünyayı değiştirme görüşünün sonsuz anlamını vurguluyor. Celil Denktaş, 90. yaşında Che Guevara’yı anarken; Musa Kaplan, 68’in yıldönümünde Mahir Çayan’ın bilinmeyen bir mektup ve şiirini paylaşıyor, Seyyit Nezir, bu kez 68’i genel bir bakışla ele alıyor. 

Ünal Karahasan’ın yazısı, insanı “geçmiş, gelecek, şimdi” sarkacında irdeliyor.

Aydan Ay, bu ayki öyküsünde farenin ölümünü dokunaklı bir anlatımla işlerken, İnci Ponat öyküsünde felsefi temalara yer veriyor;

Nurgök Özkale, bir konserde fasıl heyetini güçlü bir anlatımla sergiliyor. 

Ömer Demircan, Türkçe kalesini savunduğu yazılarının bu ayki bölümünde eklerin özelliğini başka dillerle karşılaştırmalı olarak örnekliyor. 

Raşel Rakella Asal, Aşka Evet Demek yazısında Tahar Ben Jelloun’un Yoksullar Hanı kitabını tartışıyor. 

Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlükleriyle zenginlik kattığı dergide Elif Sorgun, Türkan İldeniz, Yelda Karataş, Mustafa Irgat, Mehmet Tektemur, Deniz Yusuf, Rasim Savak’ın şiirleri tematik yönden dergiyi çeşitlendiriyor.

NOT: 

İstanbul Mephisto, Ankara Turhan ve İlhan İlhan, İzmir Yakın Kitabevleri ile Adana Kitapsan'ın bütün şubelerinde geçen perşembe satışa sunulan dergimize ulaşamayan okurlarımız semt kitapçısından emekkitap.com'a sipariş vermesini isteyerek Üvercinka'yı kargo ücreti ödemeden edinebilir.

Etiketler: Cemal Süreya, Marks, Marx Üvercinka

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle