Üvercinka’da “Çürümeye otopsi”

07 Nisan 2018 22:36
Üvercinka’da “Çürümeye otopsi”

Üvercinka'nın "Çürümeye topsi" kapak konusuyla çıkan Nisan sayısı, İstanbul Mephisto, Ankara Turhan ve İlhan İlhan, İzmir Yakın Kitabevleri ile Adana Kitapsan'ın bütün şubelerinde bugün satışa sunulacaktır.

Üvercinka’nın Nisan sayısında “Edebiyatta ÜçNokta” dergisinin geçtiğimiz aylarda vurguladığı çürüme olgusu tartışılıyor. Cenk Gündoğdu’nun edebiyat ve sanatta tanımladığı çürümeye ÜçNokta’da Bâki Ayhan T.’nin yönetimindeki söyleşinin somut örnek oluşturduğu saptamasından yola çıkan Üvercinka, Halûk Cengiz’in kapsamlı incelemesi ve Seyyit Nezir’in belirlemeleriyle konuyu irdeliyor.

Tuğrul Tanyol, Adnan Özer, Metin Celâl ve Haydar Ergülen’in tartışmada yakın dönem şiirimiz üzerine çarpıtmalarının sergilendiği dergide, Türk Şiirinin Arabı kitabındaki yazılarıyla konuya el atmış bulunan Veysel Çolak’ın da genellemeleri yer alıyor. 

1 Nisan günü çok ağır bir şakayla hayatı terk eden Ülkü Tamer’in şiirimizdeki yerini gelecek sayıda çok yönlü olarak değerlendireceği bilgisi verilen Üvercinka’nın bu sayısında usta şair, Necati Güngör ve Seyyit Nezir’ın yazılarıyla uğurlanıyor. 

Hilmi Haşal’ın Balkanlı Bulut şiirlerinden örnekler sunan dergide, Cengiz Bektaş’tan Dünya Şiir Günü Bildirisi’nin yanı sıra Barış Erdoğan, Turgut Bağır, Gökhan Cengizhan, Yelda Karataş, Engin Turgut, Mehmet Akkaya, Cem Bayındır ve Ömer Demircan’ın yazıları öne çıkıyor. 

Aydan Ay’ın Cahide öyküsüyle, Zühal Tekkanat ve Turgut Tan’ın günlükleriyle zenginlik kattığı dergide Elif Sorgun, Engin Turgut, Fatma Türk Kuşkaya, Harun Ekici, Hızır İrfan Önder, Kaan Turhan, Kevser Atay,Maksut Koto, Melahat Babalık, Rasim Savak, Turgut Tan, Ümit Öztürk, Yelda Karataş’ın şiirleri tematik yönden dergiyi çeşitlendirerek bütünleyici bir toplam oluşturuyor. 

NOT:

"Çürümeye otopsi" kapak konusuyla çıkan Nisan sayımız, İstanbul Mephisto, Ankara Turhan ve İlhan İlhan, İzmir Yakın Kitabevleri ile Adana Kitapsan'ın bütün şubelerinde bugün satışa sunulacaktır. Dergiye ulaşamayan okurlarımız semt kitapçısından: emekkitap.com'a sipariş vermesini isteyerek Üvercinka'yı kargo ücreti ödemeden edinebilir.

Üvercinka'yı edinebileceğiniz kitapevlerinin listesini aşağıdaki haberin içeriğinde bulabilirsiniz

Çin şiiri Üvercinka’da İlgili haber için tıklayın.

Çin şiiri Üvercinka’da

Etiketler: Üvercinka, Cemal Süreya

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle