Üvercinka'nın Temmuz sayısı çıkıyor

05 Temmuz 2018 09:18
Üvercinka'nın Temmuz sayısı çıkıyor

Üvercinka’nın bu sayısının hazırlanması sırasında aksilikler ve bir de acı olay yaşandı. Dergiyi basan Kuşak Ofset Basımevi'nin sahibi Veli Avcı Haziran ayı içinde hayatını kaybetti. Güncel Mersin olarak yakınlarının acısını paylaşırız

Üvercinka’nın Temmuz sayısı da baskıya verildi. Başsayfası Ahmet  Hamdi Tanpınar’a ayrılan dergiyi  okurları önümüzdeki günlerde edinebilecek.

Üvercinka’nın bu sayısının hazırlanması sırasında aksilikler ve bir de acı olay yaşandı. Dergiyi basan Kuşak Ofset Basımevi'nin sahibi Veli Avcı Haziran ayı içinde hayatını kaybetti.  Güncel Mersin olarak yakınlarının acısını paylaşırız.

Veli Avcı’nın ölümü üzerine yakınlarının matbaayı kapatması, Üvercinka’nın basım işlerinin yeniden düzenlenmesini gerektirdi.

Biz lafı uzatmadan Üvercinka’yı yaklaşık dört yıldır aksatmadan yayımlayan  Genel Yayın Yönetmeni Seyyit Nezir’in bu konuda yazdıklarını okuyalım:

Merhaba Arkadaşlar,

İşte bir sayının daha hakkından geldik...

Derginin 44 sayısını çıkardığımız Kuşak Ofset Basımevi'nin sahibi Veli Avcı'nın geçen ay ölümü ve varislerinin matbaayı apar topar kapatmaları, yılbaşından beri taşıma olanağı bulamadığımız dergi ve kitap paketlerini günlük işlerin yanı sıra taşımak zorunda kalışımız nedeniyle yorucu bir ay geçirdik... Yeni bir basımeviyle, yeni grafikerle işe koyulmanın sıkıntılarına bir de bendeki olağan dışı performans düşüklüğü eklenince, yanımda bir tek arkadaşın olmayışına ilk kez hayıflandım, koca İstanbul'da ve dernekte gözlerim dergiye omuz verecek ikinci bir arkadaşı aradı... Yetmedi, 68 yaşı devirmenin yorgunluğu, sağlık sorunları...

"İşte bir sayının daha hakkından geldik..." sözü iş olsun diye söylenmedi yani...

Ağustos sayısını çıkarmadan pes etmeyeceğim. Bundan sonra, gücüm kalırsa, sadece o ayın dergisi için sözleşeceğim.  Ağustos sayısı çok önemli: Aziz Nesin Savunması olacak... Savunmanın ilk çıkışını bugün Aydınlık'taki yazısında (05.07.18) Mecit Ünal yaptı. Üvercinka'da devam edeceğiz. 

Temmuz sayısı akşamüstü basıma teslim edildi. "Bir dost bulamadım gün akşam oldu" diyecek kadar talihsiz değildim çok şükür... Dost arayan bir dostla rastlaştık.

Dünya halâ kendinden umutlu olunacak kadar bereketli...

Yarın da dergi basılıyor. Cuma günü yola çıkacak.. daha ne?

Saygılar, selamlar,

Seyyit Nezir

 

Etiketler: Üvercinka, Cemal Süreya, Seyyit Nezir

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Seyyit Nezir

05 Temmuz 2018 14:57
Dertleşmeyi bile habere çevirip insanı ateşlemeyi çok iyi biliyorsunuz Ender Bey...

Adnan Bingöl

05 Temmuz 2018 14:34
Seçimler dolayısıyla Kars'taydım. Bu ara ben de yardımcı olamadım Seyyit Bey'e... Dün akşam döndüm. Hiç kaygılanmasın Üvercinka severler --ya da sevmeyenler el oğuşturmasın. Hep bir soylu Broyluyuz... Yarın dergiyi birlikte kargoya vereceğiz. Ağustos sayısında da güzel bir Aziz Nesin bölüm yapacağız. Mecit Ünal'ın bugün Aydınlık'ta çıkan yazısı hepimizi ateşledi: Aziz Nesin'i yedirmeyiz...

Cezmi Güntay

05 Temmuz 2018 14:24
Dergiye verilen emekler çok iyi de sizin katkılarınızla o emekler daha bir kamçılanıyor sanki.