YOKSULLUK ARTARAK DEVAM EDİYOR

Son Güncelleme : 02 Mayıs 2018 19:05
YOKSULLUK ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kuyucuoğlu: "Nüfusumuzun önemli bir kesimi için yoksulluk kronikleşmiş ve artarak devam etmektedir. Sosyal yardımlarla yaşamaya çalışan vatandaşımıza bu cefayı reva görmek mümkün değildir."

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Türkiye’de 3 milyondan fazla ailenin sosyal yardımlarla geçinebildiğini, 15 yaş ve üstü yaş grubunda işsiz sayısının 3 milyonu aştığını belirterek,  “Nüfusumuzun önemli bir kesimi için yoksulluk kronikleşmiş ve artarak devam etmektedir. Sosyal yardımlarla yaşamaya çalışan vatandaşımıza bu cefayı reva görmek mümkün değildir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, yoksulluğun sebep ve sonuçlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesine ilişkin meclis araştırma önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Önergesinin gerekçesinde, “İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmesi için temel ihtiyaçlarını karşılamada acze düşme durumu olarak tarif edilen yoksulluk, ülkemizin önemli gündem maddelerinden biridir” diyen Serdal Kuyucuoğlu,  “Adaletsiz gelir dağılımı, ulusal gelirin paylaşımındaki dengesizlik, başarısız politikalar nedeniyle yoksulluk, ülkemizin en önemli sorunu haline gelmiştir” dedi.

Kağıt üzerinde 25 bin doları aşan kişi başına milli gelirin olduğu ülkede, Sosyal Yardımlardan Faydalanan Hane sayısının 3 milyon 154 bin 69’a çıktığını, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'na 7 milyar 2 milyon 820 bin 942 lira tutarında prim desteği ödendiğini kaydeden Kuyucuoğlu,  “Yine, TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Kasım döneminde 3 milyon 275 bin kişidir ve işsizlik oranı yüzde 10,3 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 12,2 olarak tahmin edilmiştir. İstatistiki veriler ve araştırmalar göstermektedir ki, nüfusumuzun önemli bir kesimi için yoksulluk kronikleşmiş ve artarak devam etmektedir. Sosyal yardımlarla yaşamaya çalışan vatandaşımıza bu cefayı reva görmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik yönünün yanı sıra sosyolojik ve psikolojik boyutları da bulunan yoksulluk gerçeğinin bir bütün olarak incelenmesi, yoksulluğu azaltma ya da yok etme konusunda çalışmalar yapılması, yoksulluğun sebep olduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması kaçınılmazdır” diyen Kuyucuoğlu,  yoksulluk gerçeğinin sebep ve sonuçları ile araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti.

İlgili yazı: Okumak için üzerine yıklayın

Yoksullaşıyoruz

Etiketler: yoksulluk, adaletsiz gelir dağılımı, işsizlik

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle