YouTube’daki reklam tuzağı!

29 Ocak 2018 13:20
YouTube’daki reklam tuzağı!

Yapılan araştırma sonucunda popüler video platformu YouTube’da, reklamlarına entegre edilmiş kötü amaçlı Cryptojacking kodu keşfedildi! Bu kodların kullanım amacı ise hiç de masum sayılmaz

YouTube reklamlarında Cryptojacking kodu keşfedildi!

Cryptojacking yöntemi kısaca, girilen kötü niyetli web sitelerinin izinsiz kod enjeksiyonu ile işlemciniz aracılığı ile kripto para madenciliği yaptırması demek. Yeni bir yöntem olmamasına karşın, daha önce popüler hiçbir platformla beraber adı anılmamıştı.

Cryptojacking

Geçen hafta birkaç kullanıcının virüs programlarının YouTube üzerinde tehdit algılaması ile YouTube reklamlarındaki kötü amaçlı kod keşfedildi. (Avast ve Trend Micro büyük rol oynadı) Yapılan keşfin ardından Google yetkilileri hemen resmi bir açıklama yayınlandı.

Yayınlanan bu açıklamada belirtildiği üzere bu durum Google politikalarına tamamen aykırı ve şirketten bağımsız bir şekilde gerçekleşmiş. Zira söz konusu reklamlar da en kısa sürede yayından kaldırılmış. Ancak akıllarda halen “Acaba bu keşfedilmese, kullanıcılar üzerinden kripto para madenciliği devam ettirilecek miydi?” sorusu bulunmakta.

YouTube İstihbarat Masası kuruyor! YouTube İstihbarat Masası kuruyor!

Dünyanın bir numaralı çevrimiçi video platformu YouTube, kötü amaçlı videolarla baş edebilmek adına bir İstihbarat Masası (Intelligence Desk) kuruyor!

Bugün ortaya çıkan raporlara göre video platformu, potansiyel olarak tehlikeli videoları tespit etmek amacıyla özel bir birim oluşturmak için çalışıyor. İstihbarat Masası olarak adlandırılacak bu birim öğrenildiği üzere YouTube’un kendi personeli, üçüncü taraf işçiler ve yapay zeka yardımlaşması ile çalışacak.

Çalışma sırasında istihbarat masası Google verileri, sosyal medya verileri ve kullanıcılardan gelen raporlardan da yararlanacak. Böylelikle YouTube‘a girilen tüm kötü ve uygunsuz içerikler, önceden tespit edilerek engellenebilecek.

HÜRRİYET

Etiketler: Youtube

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle